Páteční Noční linka: Darování orgánů

26. říjen 2018

Darovali byste někomu svou ledvinu nebo část jater? Učinili jste v životě takové rozhodnutí? Co vás k tomu vedlo? Jak jste to zvládli, zvládáte? Nebo je pro vás darování orgánu až moc velké riziko a nikdy byste do toho nešli?

Jak se žije s cizím orgánem v těle? Máte srdce, které bilo v hrudníku jiného člověka? Je podle vás dobře, že je v České republice právně zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánům po smrti?

Česká republika se řadí mezi země s největším počtem dárců orgánů. Jen loni provedli lékaři přes 830 transplantací, uvádí to statistika Koordinačního střediska transplantací. Nejčastěji šlo o transplantace ledvin a jater, právě ledviny jsou orgánem nejpoptávanějším.

Větší část darovaných orgánů je od zemřelých, jedno tělo může podle odborníků zachránit až šest nemocných lidí. V případě, že se někdo během svého života rozhodne darovat orgán, čeká dárce i nemocného nejen mnoho zdravotních vyšetření, ale také setkání s psychiatrem a konfrontace s etickou komisí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová