Páteční Noční linka: Darování orgánů

26. říjen 2018

Darovali byste někomu svou ledvinu nebo část jater? Učinili jste v životě takové rozhodnutí? Co vás k tomu vedlo? Jak jste to zvládli, zvládáte? Nebo je pro vás darování orgánu až moc velké riziko a nikdy byste do toho nešli?

Jak se žije s cizím orgánem v těle? Máte srdce, které bilo v hrudníku jiného člověka? Je podle vás dobře, že je v České republice právně zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánům po smrti?

Česká republika se řadí mezi země s největším počtem dárců orgánů. Jen loni provedli lékaři přes 830 transplantací, uvádí to statistika Koordinačního střediska transplantací. Nejčastěji šlo o transplantace ledvin a jater, právě ledviny jsou orgánem nejpoptávanějším.

Větší část darovaných orgánů je od zemřelých, jedno tělo může podle odborníků zachránit až šest nemocných lidí. V případě, že se někdo během svého života rozhodne darovat orgán, čeká dárce i nemocného nejen mnoho zdravotních vyšetření, ale také setkání s psychiatrem a konfrontace s etickou komisí.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?