Páteční Noční linka: Den bez aut aneb Život bez auta – vzpomínáte?

22. září 2023

Dne 22. září je Mezinárodní den bez aut. Slouží k tomu abychom si uvědomili dopad na životní prostředí právě z výfukových plynů automobilů. V dnešní Noční lince se přeneseme do světa, kde klidně můžete zaparkovat auto a žít bez něj. 

Ano, dnes si povíme o Dni bez auta a o tom, jaký je život bez stálého společníka na čtyřech kolech.

Jaká jsou vaše oblíbené místa, kam se můžete dostat pouze pěšky nebo na kole? Co vám na životě bez auta připadá nejvíc osvobozující? Máte nějaký vtipný příběh o tom, jak jste se pokoušeli dostat někam bez auta a situace se zvrtla? Jaká je vaše poselství pro ty, kteří by mohli zvážit, že by mohli více využívat alternativy k autu ve svém každodenním životě

Co si myslíte o nápadech na pěší zóny a cyklistické stezky v našem městě? Jak by to mohlo ovlivnit život obyvatel? Pamatujete si na dobu, kdy na silnicích téměř žádná auta nebyly? Jaké bylo vaše první auto? Mělo jméno? Pamatujete dobu, kdy se člověk nemusel pásat a neexistovaly autosedačky pro děti? Jaký to byl život?

Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.