Páteční Noční linka: Jazykolamy

6. prosinec 2019

Co myslíte – potkali lyžaři zalyžařivšisi lyžaře nezalyžařivšisi nebo ne? Znáte a používáte k rozcvičení mluvidel jazykolamy? Máte své oblíbené a ty, přes které jen kodrcáte? Jsou to jen české a slovenské, nebo ovládáte i hříčky lámající jazyk v cizích řečech?

Zejména po probuzení nám slova z úst nejdou tak, jak by měla. Většinou to ale trvá do první kávy. Nebo ne? A jistě vás potěší víc, když od druhého uslyšíte „Zdravím tě! Jak se máš?“ než když vás někdo pozdraví „Brýéén“.

Aby nám to mluvilo jaksepatří, k tomu jsou třeba i jazykolamy, které slouží k rozcvičení mluvního ústrojí. Herec Jan Přeučil k „rozmlouvání“ používá univerzální (a osvědčené) Ouuu-vexxx, určitě si vybavíte i Naolejovanou Julii.

Ale jistě se najde i řada dalších jazykolamů a rozcviček pro naše hlasivky, které jste zatím neslyšeli. Borek Kapitančik je bude poslouchat s vámi v Noční lince.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.