Páteční Noční linka: Pozitivní závislosti
Máte ve svém životě nějaký rituál, koníčka, sportovní aktivitu, pravidelné meditace, setkávání s přáteli v určitý den, zkrátka něco, co se dá nazvat pozitivní závislostí, co vám pomáhá zpestřit život, nabíjí vás a třeba vás tato pozitivní závislost i zachránila z cesty postupného vyhoření?
Jedna z definic dospělého člověka, podle psychologů, říká: Měl by umět pracovat, měl by umět milovat, tedy vytvářet vztahy, a za třetí by si měl umět hrát, tedy odpočívat. Tento třetí pilíř v sobě zahrnuje koníčky, odpočinek, radost a zábavu. V našem uspěchaném životě ale může postupně mizet. To vede k životní nepohodě, možnému vyhoření i rozvoji negativních závislostí, například na alkoholu. Abychom o tento "třetí pilíř" dokázali náležitě pečovat, je podle psychologů dobré rozvíjet určité rituály, kterými si zpestříme život. Můžeme je nazvat třeba „pozitivní závislosti.“
Jsou to činnosti, které nám pomáhají odpočívat, dělají nám radost či pomáhají hezky strukturovat den – například ranní či odpolední běh může fungovat jako předěl mezi prací a volným časem. Ať se člověk pustí třeba do pravidelného otužování či jógy, rituály mají i další praktický význam, mohou chránit před vyhořením. A jak říká např. adiktolog Aleš Kuda: „Ve chvíli, kdy budu vyhořelý, protože léta pracuji, tak jednou z cest, jak z tohoto stavu uniknout, je začít se věnovat nějakému koníčku či sportu a vytvořit si na něm tzv. pozitivní závislost.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.