Páteční Noční linka: Světový den dárců krve!

14. červen 2019

Darovali jste krev někdy i vy? Nebo naopak potřebovali jste krev od někoho velmi nutně dostat vy či vaši blízcí? Případně, co jste kdy komu nezištně darovali, jen tak, a čím a kým jste byli obdarováni?

Dárcovství krve je díky rozvoji medicíny a z toho plynoucí rostoucí potřebě transfúzních přípravků stále aktuálním tématem.

Červený kříž už od r. 1959 celosvětově usiluje o bezplatnost odběrů krve i jejích složek, neboť je nejlepší zárukou bezpečnosti příjemce - dárcovství založené jen na morální motivaci snižuje možnost, že by dárce zatajil některé důležité informace o svém zdravotním stavu či chování. Dárcovství krve je určitě velmi ušlechtilý a důležitý čin. Pro mnohé pravidelné dárce krve je to věc, o které ani nemluví, natož aby se s ní někde chlubili. Je to pro ně zkrátka úplná samozřejmost. A chodí darovat mnohokráte i opakovaně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?