Páteční Noční linka: Trampování, vášeň na celý život

22. květen 2020

Patří tramping do vašeho života? Zažili jste trampské osady a potlachy u ohňů? Našli jste mezi trampy přátele na celý život? Jaké příběhy jste s trampingem prožili? 

Není tramp jako tramp, avšak ti čeští věří, že sbalit si to nejnutnější a následně se toulat po krajině bez cíle, je normální, že správný tramp jezdí do přírody po celý rok , bez ohledu na počasí. Tady je svět ještě v pořádku. První trampové se začali objevovat už na počátku vzniku Československa. Pomalu prozkoumávali okolní krajinu a také našli zalíbení v romantice nočních toulek. I když od počátků trampingu u nás uplynulo už více než sto let, podstata trampování zůstala stejná, jen doba je moderní a s ní jsou spojeny všelijaké moderní zařízení a vymoženosti. Toulání se krajinou navíc není už tak svobodné a bezpečné, jako v dřívějších dobách. Místa, která dříve zela prázdnotou a byla radost jimi procházet, teď trpí pod náporem turistů. Je to bohužel stejné jako všude jinde ve světě. Pokud se zeptáte, kteréhokoli trampa, pokud tedy na něj narazíte, určitě vám řekne, že už to není takové jako dřív, avšak přesto se své životní lásky nevzdá.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.