Páteční Noční linka: Učili jste se někdy hrát na hudební nástroj?

22. říjen 2021

Učili jste se hrát na nějaký hudební nástroj? A naučili jste se? Chodili jste do hudebky dobrovolně, nebo vás donutili rodiče?

Dnes si připomínáme 210. výročí narození slavného maďarského hudebního skladatele, klavíristy a dirigenta, Ference Liszta, jednoho z největších klavírních virtuozů doby Rakousko-Uherska.

Franz, kterého základům klavírní hry učil již od šesti let jeho otec, projevil záhy výjimečné hudební nadání. Hudbu skládal od osmi let a první koncerty byl schopen absolvovat už v devíti letech. Co by klavírní virtuos procestoval Liszt téměř celý svět. Jeho proslulost po Evropě byla srovnatelná s houslovým virtuosem Paganinim.

Zkrátka - když máme pro něco talent, třeba pro interpretaci hudby, tak nám učení se v té oblasti jde většinou radostně a samo. Zavzpomínejme dnes v Noční lince na vaše pokusy hrát na hudební nástroj. Byly úspěšné? Toužili jste na něco hrát? Naučili jste se třeba na kytaru a brnkali tak nejen na struny nástroje, ale pánové třeba i na strunu nejednoho dívčího srdce?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...