Páteční Noční Linka: Vzpomínky a příběhy našich předků

16. září 2022

Jaké pamatujete nejstarší vzpomínky a příběhy, které vám vypravovali vaši rodiče, či prarodiče? Vzpomínali třeba na první světovou válku? Na příběhy z dob dávno minulých? Jaké nejstarší příběhy svých předků znáte?

„Babičko, dědečku, povídejte, jaké to bylo, když jste byli malí!“ Také jste jako děti viseli na rtech svým prarodičům, nebo rodičům, když byli ochotni třeba večer, před spaním, nebo za dlouhých zimních večerů usednout ke stolu a vzpomínat a vyprávět o starých časech, o tom, jak to bylo kdysi?

Sdílení příběhů má v lidském životě velký význam. Možná mnohem větší, než si dokážeme představit. Naše společnost je formována příběhy. Ať už to bylo v dávných časech, kdy šamani předávali pomocí sdílení příběhů morální hodnoty a zkušenosti předchozích generací své skupince svěřenců, nebo trochu později, kdy egyptská a antická mytologie ovládala značnou část tzv. vyspělého světa. Anebo ve středověku, kdy příběhy králů a velký příběh křesťanství expandoval, kde se jen dalo. Příběhy nám umožňují prožívat cizí zkušenost a seznámit nás s věcmi, místy a lidmi, které bychom nemohli zažít či navštívit. A co teprve rodinné sdílení příběhů! Vždyť čím více si v rodinách vyprávíme příběhy, tím lépe se známe, tím bližší a hlubší vztahy mezi sebou máme. Pojďte se podělit o nejstarší příběhy svých předků, také s posluchači Noční linky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser