Pátek: Památky, které nám mizí před očima

18. duben 2014

Není tolik států, které by se mohly pochlubit takovým množstvím památek nebo architektonických zajímavostí jako Česká republika. Jenže právě proto se o všechny nedokážeme postarat, někdy je to lidskou neschopností, jindy shodou špatných náhod nebo zbytečnými dohady.

Dnes je Mezinárodní den památek a historických sídel. Proto si připomeneme památky, o kterých není tak často řeč, které se často na mapách uvádí pod značkou zříceniny. Památky, které pomalu mizí.

Je ve vašem okolí památka, hrádek, tvrz, historický most, zámeček, kaple apod., která se rozpadá a na její záchranu je už pozdě? Navštívili jste při svých cestách nějaké památky, které jsou rok od roku většími a většími rozvalinami? Památky, jejichž majitelé nemají dostatek peněz a sil na jejich opravy? Staráte se o nějakou památku vy sami? Víte o památce, kterou naopak někdo zachránil, zachraňuje?


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová