Pávi jsou podle kastelána z Brandýsa nad Labem skvělí hlídači. Křikem ohlásí každého návštěvníka
Kastelán Vít Rejthar se na zámku Brandýs nad Labem nenudí. Ráno rozdá práci řemeslníkům, pak zkontroluje zvířata a odpoledne vyřizuje úřední záležitosti. Pevnou pracovní dobu má jen na papíře. Ve skutečnosti je v práci od rána až do večera. Přesto by neměnil.
„Brandýský zámek byl oblíbeným letním sídlem císaře Rudolfa II., který zde měl hlavní mimopražské sídlo. Máme tady původní reliéf Klanění tří králů z rudolfinské doby. Zámek byl zároveň oblíbeným sídlem posledního císaře Karla I.,“ vysvětluje Vít Rejthar, který je kastelánem v Brandýse nad Labem už 18 let. Pochází z pošumavské vísky Křenice. Sem na zámek ho přivedla šťastná náhoda. „Bydlím s rodinou v severním křídle. Je tam trošku větší zima, ale zase je tam krásný výhled na Starou Boleslav.“
Na zámku je stále rušno. Na nádvoří se střídají řemeslníci a štukatéři. Chystá se oprava skleníků v zahradě Na Valech a úprava prostor pro děti. Také je nutné obstarat zvířata, která oživila prostory kolem zámku. Trávu v zámeckém příkopě spásají ovce a kozy. Kolem pobíhají slepice a kohouti a živo je i u malého rybníčku. Vít Rejthar má jako kluk z vesnice ke zvířatům blízko. O každém ví nějakou historku.
Téměř dvacítka pávů o sobě dává hlasitě vědět. Jsou to skvělí hlídači, kteří okamžitě hlásí každého návštěvníka. „V podstatě reagují na jakýkoliv nezvyklý podnět. Když se objeví někdo nový nebo nějaký neznámý zvuk, tak se ozvou,“ nadšeně vysvětluje Vít Rejthar. „V minulosti byli i díky tomu pořizováni k šlechtickým sídlům jako takoví hlídači, podobně jako husy, které hlídaly už ve starém Římě.“
Pávi ze zámku v Brandýse nad Labem prý nemají rádi větrné počasí. Když roztáhnou ocas do vějíře za silného větru, občas spadnou na zobák. Nádherná ocasní pera proto nechávají raději složená a čekají, až se vítr uklidní. Kdy jsou jejich dlouhá ocasní pera nejkrásnější? A stane se, že páv ze zámku uteče? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.
Související
-
Ve Velkém Přítočně pečou dorty do dvou hodin do rána. Druhý den většinou nezbyde ani drobek
Jiří Bokr s manželkou Hanou si splnili sen a otevřeli bistro Při Točně. Brzy ho museli zase zavřít. Přesto se každý den se těší, až sousedé ochutnají, co pro ně připravili.
-
Dobrovolná meteoroložka z Dobřichovic přes 30 let loví rekordy
Pozorování počasí je podle dobrovolné meteoroložky z Dobřichovic jako detektivka. Vystudovaná bioložka Zdenka Polanecká na zahradě měří srážky a loví rekordní teploty.
-
Fotografka Pavla Sirůčková na fotkách sdílí s lidmi nejkrásnější chvíle života
Pavla Sirůčková se kvůli dobré fotce nebojí plazit trávou nebo válet v bahně. Krásu nachází v nejobyčejnějších věcech kolem nás.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.