Péče o chrup psů a koček

15. listopad 2014

Která plemena psů jsou nejnáchylnější k tvorbě zubního kamene a zánětům v ústní dutině? Jaká je prevence, jak se zubní kámen odstraňuje a jak je to se zoubky u koček?

Neošetřovaný zubní kámen u psů a koček vede k parodontóze, vypadávání zubů a těžkým zánětům v ústní dutině. Prevence spočívá v aplikaci různých enzymatických preparátů, které snižují tvorbu plaku a posléze zubního kamene.

Již vytvořený zubní kámen se odstraňuje pomocí ultrazvukového přístroje, stejně jako u lidí. Častost zásahu je individuální. Obecně – zvířata do váhy10 kgmají větší sklony k tvorbě zubního kamene. Vyplývá to z jejich metabolismu

Úkon se u psů dá provádět v celkové anestézii, ale pokud spolupracuje, lze zákrok udělat i za plného vědomí, není pro zvíře natolik bolestivý, abyste o něj museli mít strach. Kočky se uspávají vždy, jejich drápků je hodně a zanechávají památku.

Tento pes si pravidelně (nikoliv s nadšením) nechává čistit chrup

Při zánětech v ústní dutině veterinář většinou aplikuje antibiotické preparáty.

Péče o ústní dutinu by měla být nedílnou součástí péče o domácí zvíře. Záněty mohou způsobovat další problémy – se srdeční činností například. Zanedbaná péče o chrup do budoucna ztěžuje zvířeti příjem potravy, v ústní dutině probíhají bolestivé procesy anebo mu zuby vypadají.

„Musím říct, že někteří lidé jsou velice odolní, protože odér, který se táhne z tlamiček jejich domácích mazlíků, je velmi intenzivní. Je třeba si uvědomit, že zápach je následkem nějakého zdravotního problému, který zkracuje kvalitní život domácího zvířete,“ konstatuje veterinář Ivo Bureš.

Spustit audio