Plochodrážní stadion v Praze na Markétě sousedí s Břevnovským klášterem
Ženské jméno Markéta pochází z latinského margarita, to z řeckého slova margarites a to zase ze staroindického maňdžárí - perla. A Markéta nebo Na Markétě se už několik desítek let říká i známému pražskému plochodrážnímu stadionu. Označení mu dala v sousedství stojící bazilika svaté Markéty Břevnovského kláštera.
Plochodrážní závod se poprvé v historii jel pravděpodobně v australském Brisbane na dráze určené pro koňské dostihy. Motocyklové závody na čtyři kola se konaly už v roce 1920. Účastníci sportovního klání zvládli techniku jízdy, zejména kontrolovaný smyk motocyklu v zatáčkách, a zanedlouho se stali vzorem pro evropské jezdce.
A jak tomu bylo u nás? 9. června 1928 uspořádal Motoklub Vysokoškolského sportu první amatérský závod na Letné. Už o rok později se jela Zlatá přilba v Pardubicích. V Praze se plochá dráha přestěhovala z Letné na Strahov, kde v roce 1933 sledovalo závody na 250 tisíc diváků.
Od atletů k plošinářům
V 50. letech minulého století bylo rozhodnuto o přestavbě lehkoatletického stadionu Na Markétě. Atletům nevyhovoval pro nepříznivé povětrnostní podmínky, a tak byl přidělen plošinářům.
První závod se tu jel v roce 1957. Původně se na stadion vešlo 13 tisíc diváků. Po rekonstrukci, kdy byly z důvodu bezpečnosti přestavěny tribuny pro sezení, tu vzniklo necelých 10 tisíc míst. Ze skromných začátků vyrostl na Markétě plochodrážní stadion, na němž se každoročně odehrává řada domácích i mezinárodních závodů.
„Grand Prix České republiky - závod finále Mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze se v květnu 2016 pojede na Markétě už podvacáté v řadě. Žádný jiný pořadatel na světě tolikrát závod Grand Prix nepořádal,“ říká manažer tohoto závodu a bývalý známý plochodrážní jezdec Petr Ondrašík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
Liberec porazil v předehrávce 47. kola extraligy 3:1 Třinec. Severočeši se vzdálili barážové příčce
-
DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie pátrá po 16leté dívce z Týnce nad Sázavou. Napsala, že se nevrátí domů