Plochodrážní stadion v Praze na Markétě sousedí s Břevnovským klášterem

4. listopad 2015
Česko – země neznámá

Ženské jméno Markéta pochází z latinského margarita, to z řeckého slova margarites a to zase ze staroindického maňdžárí - perla. A Markéta nebo Na Markétě se už několik desítek let říká i známému pražskému plochodrážnímu stadionu. Označení mu dala v sousedství stojící bazilika svaté Markéty Břevnovského kláštera.

Plochodrážní závod se poprvé v historii jel pravděpodobně v australském Brisbane na dráze určené pro koňské dostihy. Motocyklové závody na čtyři kola se konaly už v roce 1920. Účastníci sportovního klání zvládli techniku jízdy, zejména kontrolovaný smyk motocyklu v zatáčkách, a zanedlouho se stali vzorem pro evropské jezdce.

A jak tomu bylo u nás? 9. června 1928 uspořádal Motoklub Vysokoškolského sportu první amatérský závod na Letné. Už o rok později se jela Zlatá přilba v Pardubicích. V Praze se plochá dráha přestěhovala z Letné na Strahov, kde v roce 1933 sledovalo závody na 250 tisíc diváků.

Od atletů k plošinářům

V 50. letech minulého století bylo rozhodnuto o přestavbě lehkoatletického stadionu Na Markétě. Atletům nevyhovoval pro nepříznivé povětrnostní podmínky, a tak byl přidělen plošinářům.

Po rekonstrukci jsou z důvodu bezpečnosti všechny tribuny k sezení

První závod se tu jel v roce 1957. Původně se na stadion vešlo 13 tisíc diváků. Po rekonstrukci, kdy byly z důvodu bezpečnosti přestavěny tribuny pro sezení, tu vzniklo necelých 10 tisíc míst. Ze skromných začátků vyrostl na Markétě plochodrážní stadion, na němž se každoročně odehrává řada domácích i mezinárodních závodů.

„Grand Prix České republiky - závod finále Mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze se v květnu 2016 pojede na Markétě už podvacáté v řadě. Žádný jiný pořadatel na světě tolikrát závod Grand Prix nepořádal,“ říká manažer tohoto závodu a bývalý známý plochodrážní jezdec Petr Ondrašík.

Čtěte také

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.