Plynové vařiče před kempováním je dobré překontrolovat. Pozor také na slunce

27. červenec 2024

Kempování je stále pro velkou část obyvatel Česka oblíbeným způsobem trávení dovolené. Mnoho z nich při tom volí také vlastní stravování a vozí s sebou plynové vařiče. Než s nimi vyrazíte na cesty, je dobré jim věnovat trochu pozornosti.

Plynové vařiče mohou být jak součástí obytných aut a karavanů, tak se může jednat o přenosná zařízení, které se používají třeba u stanu. Ve všech případech je před jejich použitím dobré zkontrolovat jejich stav. Zejména vadí zteřelé hadice či těsnění. Stržené či poškozené spoje nebo i poškození samotných spotřebičů.

Kontrola úniku plynu

Pokud to výrobce nařizuje, není od věci podrobit plynové instalace revizi. I v případě, že tomu tak není, je dobré před použitím provést alespoň kontrolu těsnosti spojů. K tomu není třeba nic nic než mýdlo či prostředek na nádobí, voda a štěteček. Mýdlový roztok naneste štětečkem na spoje plynového vedení, a pokud se někde objeví bubliny, je jasné, že v tom místě plyn uniká.

Stejným způsobem můžete zkontrolovat i jiná plynová zařízení a vyvarovat se tak problémům. Ty mohou být v případě používání propanbutanových lahví o to větší, že unikající plyn je těžší než vzduch a shromažďuje se při zemi. To znamená, že ho ani nemusíte cítit. Protože je ve směsi se vzduchem velmi explozivní, může zejména u karavanů či obytných aut být jakákoliv netěsnost plynových zařízení velmi nebezpečná.

Propanbutanové lahve chraňte před sluncem

Ani při používání přenosných vařičů či grilů na propan-butan není radno podceňovat jejich těsnost. Může dojít k zahoření například netěsnícího vařiče přímo na malé plynové lahvi. I zde je tedy dobré zkontrolovat jejich stav a těsnost. Také při převážení spotřebič odpojte od lahve s plynem.

Samotné lahve je pak nutné chránit před vysokými teplotami. To platí zejména při převozu autem, kde může teplota přesáhnout i 50 stupňů. Vystavovat propanbutanové lahve takovýmto teplotám je velmi rizikové. Je dobré v těchto případech mít lahve umístěné tak, aby na ně nedopadalo přímé slunce, případně použít speciální obaly, které jsou schopny lahve ochránit.

Vařič je oblíbeným artiklem při kempování

Mimochodem, pro propanbutanové lahve je nebezpečné i to, pokud jsou dlouhodobě umístěné na přímém slunci nebo u zdroje tepla. Na to by měli kromě dovolenkářů myslet například i provozovatelé různých stánků s občerstvením. Týká se to grilovacích párty, pokud používáte plynový gril, je dobré bombu nemít na přímém slunci a raději ji uschovat a chránit i přívody před poškozením.

Nebezpečné mohou být nejen větší plynové spotřebiče, ale i používání turistických vařičů. Tady sice není náplň plynu v kartuši tak velká, její případná exploze či zahoření však dokáže i tak člověk zranit. Proto kartuš i vařič chraňte před sluncem, nadměrným teplem a mechanickým poškozením.

Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.