Po absolvování hry Zvířecí pastičky ve Vlašimi se z vás stane ochránce zvířat

4. září 2017
Speciálně upravený jez, kudy mohou ryby vyskákat proti proudu

Každý, kdo má rád zvířata, a navíc ho baví takzvaný geocaching, si může vyzkoušet geocachingovou hru zvanou Zvířecí pastičky. Zavede ho do města Vlašim ve Středočeském kraji a také do krásné okolní přírody. Trasa je na celý den a jejích celkem sedm zastavení ukazuje místa, která jsou pro zvířata nebezpečná.

Všechny „kešky“, které bude účastník hry hledat, jsou přístupné, ale dobře schované, například v pařezu nebo v dutině stromu. Na různých místech trasy jsou pak konkrétní ukázky toho, jak vypadají nebezpečí, do kterých se zvířata mohou dostat. Ale zároveň i návod, jak tato místa vylepšit přidanou ochranou.

Vedle mnoha informací z „kešky“ tak účastník hry uvidí i konkrétní ukázky toho, jak je možné zvířatům pomoci. Na každém ze zastavení získá informace o daném nebezpečí pro zvířata. A když bude vědět, kvůli čemu se mohou zranit, bude také vědět, jak tomu předejít. Tato geocachingová hra je navíc zajímavá tím, že se jedná o bonusovou sérii. Pokud hledači pokladů dokáží najít všech sedm „keší“, mají šanci odlovit si bonus v podobě dřevěné mince CWG.

Rybník u elektrických drátů, kde žije hodně ptáků

Sedm zastavení trasy přibližuje například problematiku drátů elektrického vedení nebo skleněných ploch, o které se zraňují především ptáci. Na infotabuli se pak píše, že na dráty je možné umístit například tzv. „ptákoplachy“ – tedy koule, které vedení zviditelní a ptáci do nich nenarazí.

Také jsou tu informace o tom, že se kolem silnic mohou umístit pachové ohradníky, které odradí zvěř od vstupu do vozovky. U řeky Blanice je pak možné si prohlédnout zajímavé řešení jezu. Pro ryby, které putují proti proudu tu je vybudovaný speciální splav, kde tok vody brzdí série asi 10 kamenů. Ryby tak mají nad sebou několik vodních pater, která postupně proti proudu překonávají.