Pod Vyšehradem můžete vidět kolonii kubistických domů
Vila stavebního podnikatele Bedřicha Kovařoviče v Libušině ulici. Trojdům v červeno-bílé barvě na Rašínově nábřeží. Nebo činžovní dům na nároží Neklanovy a Přemyslovy ulice, který postavil František Hodek. To jsou význačné kubistické stavby z pera architekta Josefa Chochola, které můžete vidět v Praze pod Vyšehradem.
A nebudete sami, kdo v obdivu vzhlíží k ostrým hranám, průnikům ploch a krystalickým strukturám. Tedy k typickým prvkům českého kubismu, které jsou na zmíněných domech patrné. Světově unikátní hnutí se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Skupina mladých architektů a umělců tehdy kubistické principy malířů Pabla Picassa a Georgese Braqua začala používat v architektuře a užitém umění.
Z lávky železničního mostu na Smíchov můžete obdivovat třípodlažní vilu v Libušině ulici. Byla postavena na místě zbořené schwarzenberské cihelny. Architekt Chochol beze zbytku využil zvláštní půdorys parcely a dům navíc zasadil do kubisticky projektované zahrady. Stejný styl má i oplocení domu. Majitelem vily byl stavitel Bedřich Kovařovič, dům byl zkolaudován v roce 1913.
V jednom z kubistických domů žila herečka Marie Rosůlková
Další ze skvostů české kubistické architektury naleznete na rohu ulic Neklanova a Přemyslova. Tento činžovní dům vybudoval v letech 1913 až 1914 stavitel František Hodek. Zaujme zejména netradičním tvarem oken a nápadně ostrým nárožím. Předpokládá se, že autorem architektonického návrhu byl také Josef Chochol.
Nedaleko Vyšehradského tunelu, na Rašínově nábřeží, stojí rodinný kubistický trojdům Františka Hodka, bratří Bayerů a Antonína Belady v červenobílé barvě. Střední část domu je o patro vyšší, než obě postranní části. Reliéfy okolo balkonu znázorňují Lumíra zpívajícího kněžně Libuši. V domě kdysi žila herečka Marie Rosůlková, spolu se svým bratrem – architektem a později farářem Janem Rosůlkem.
Architekt, urbanista, návrhář nábytku a teoretik architektury Josef Chochol se narodil roku 1880 v Písku. Studoval architekturu na ČVUT v Praze a na akademii ve Vídni u Otto Wagnera. Byl významným představitelem kubismu a konstruktivismu. Zemřel v roce 1956.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová
-
V pohraničí chátrají statisíce hrobů po odsunutých Němcích. Stát chystá dotaci na jejich záchranu
-
ŽIVĚ: Hokejisté Liberce vedou ve 47. kole nad Třincem 3:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Ukrajinci na frontě, Evropané za nimi. V Paříži se jedná o zárukách udržení míru na Ukrajině