Podzemí Prachovských skal ukrývá kořenové krápníky. Málokdo je dokáže najít

9. srpen 2017
Kořenové krápníky v Prachovských skalách

Pro růst kořenových krápníků je nezbytná kapající voda. Po čase vznikne něco, co připomíná krápník stalagmit, který ale v tomto případě tvoří drobné nitky kořínků. Jeskyňáři takový útvar nazývají „kořenáč“. Pro naši zemi jsou specifické, najít je můžete třeba v Prachovských skalách. Bez zasvěceného průvodce se to ale podaří málokomu.

V současné době je v Prachovských skalách zmapováno a popsáno na 59 jeskyní. Drtivá většina z nich je nepřístupná veřejnosti, některé kvůli ochraně krajiny a přírody (například Lachmanova, Kladivo, Hadí), většinou ale kvůli bezpečnosti. V Prachovských skalách jsou dva typy jeskyní: suťové a puklino-rozsedlinové.

Patnáct jeskyní je ve skalním bludišti Babinec, kde se ukrývá i nejdelší tzv. Hadí jeskyně, která měří 46 metrů. Jeskyně v Prachovských skalách jsou pseudokrasové, nerostou tam charakteristické krápníky typické například pro Moravský kras. Jsou ale významné a ojedinělé výskytem zmiňovaných kořenových krápníků. Vznikají z kořenů, které se proderou do jeskyně. A voda spolu s minerály z nich modeluje pozoruhodné útvary.

„Máme tady lokality, kde jsme před deseti lety zaregistrovali nádhernou galerii deseti, dvanácti kořenových krápníků. Ty jsou teď suché, mrtvé nebo dokonce zničené procházejícími turisty, protože rostly v místech, která už jsou blízko běžně přístupné turistické oblasti Prachovských skal. A tady se naopak díváme na „kořenáč“, který za těch deset let vyrostl, zmohutněl a kolem něj začaly růst další. V intervalu několika let se proto pravidelně koná měření krápníků,“ přibližuje archeolog Pavel Kracík a dodává, že Česká republika z pohledu výskytu kořenových krápníků v Evropě vede. „Byl bych rád, abychom i nadále tou kořenovou velmocí zůstali, proto se přimlouvám, aby turisté byli při setkáních s „kořenáči“ ohleduplní a jenom se dívali a obdivovali,“ vzkazuje.

Ve skalnatém bludišti se ukrýval loupežník Babinský

Skalnatá rokle Babinec na jižním okraji Prachovských skal nabízí příjemné procházky. Stoupat můžete po tesaných schodech na vyhlídkovou skálu Šikmá věž, odkud se vám otevře výhled na jih a jihovýchod. Za prodloužení výletu stojí i vyhlídka při okraji Prachovských skal - Ervínův hrad na jihozápadě, pojmenovaný po Ervínu Schlikovi, majiteli panství na přelomu 19. a 20. století.

Část Babince v Prachovských skalách

Babinec nese název podle legendárního loupežníka Václava Babinského, skutečné postavy, který se nějaký čas na tomto místě ukrýval. Do jeskyní v rokli plné bizarních útvarů a převrácených balvanů se ve válečných časech a dobách nepokojů uchylovali obyvatelé nedalekého Horního Lochova, mnohdy i se svými věcmi a dobytkem, aby přečkali nepříznivá období.