Pohádkové bytosti Dlouhý, Široký a Bystrozraký teď spolu zdobí prostor před hradeckým divadlem Drak

20. červenec 2020

Před divadlem Drak v Hradci Králové mohou teď lidé vidět ocelovou plastiku pohádkových bytostí Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého v plné kráse. Přibližně před třemi týdny byla socha instalována na své místo, bylo však třeba provést dokončovací práce včetně speciálního nátěru. Teď byla skulptura oficiálně představena veřejnosti. 

Socha se dříve nacházela ve dvoře hradeckého domu dětí a mládeže, dokud nebylo rozhodnuto o jejím restaurování a novém umístění.

Čtěte také

„Na tuto ocelovou asambláž se na několik let zapomnělo, objevil jsem ji náhodou během obchůzky škol u domu dětí a mládeže, byla ve velmi špatném stavu. Museli jsme zajistit její demontáž a převoz k restaurátorovi, který výrazně přispěl k její renovaci. Nejprve to vypadalo, že se sochu vůbec nepodaří zachránit,“ říká náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek zvolený za Změna pro Hradec a Zelení.

Původní demontáž, oprava, vybudování nového základu, převoz sochy i rozbourání původního základového bloku v areálu DDM vyšlo město na 250 tisíc korun včetně DPH. Pohádkové sousoší bylo nakonec instalováno do prostoru před divadlem Drak.

Ocelová plastika pohádkových bytostí Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého v plné kráse

„Je to velmi nápaditý prvek, který tento umělecký prostor ještě vylepší, navíc je to poměrně frekventované místo,“ říká náměstkyně primátora pro oblast kultury Monika Štayrová z Hnutí ANO.

Socha byla přibližně před třemi týdny instalována, poté probíhaly dokončovací práce včetně speciálního nátěru. Čekat se muselo také na zpevnění betonového podstavce a vyrobení popisného štítku.

Čtěte také

Pohádkové postavy Dlouhý, Široký a Bystrozraký jsou hodnotnou plastikou sochaře Zdeňka Petříka. Instalována byla v roce 1970 do areálu domu dětí a mládeže sídlícího v Rautenkrancově ulici. Na výšku má něco málo přes tři metry. Původně byla postavena tak, aby se Bystrozraký díval do oken, kde se vytvářelo umění a měl pomyslně na tvorbu dohlížet.

Socha má také označení asambláž, což je velmi zjednodušeně prostorová koláž, která je vytvářena postupným nýtováním a svářením jednotlivých částí.

Ne všechna umělecká díla se ale vždy podaří zachránit: „Sochu Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého se naštěstí podařila zachovat, ale kdyby k tomu nedošlo, skončila by pravděpodobně ve šrotu, nebo někde zapomenuta, jako jiná významná hradecká díla například Volavky na Pražském Předměstí,“ doplňuje Monika Štayrová.

autoři: Eva Boudová , baj | zdroj: Magistrát města Hradec Králové
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.