Pohledem na Prahu se z chudinských kolonií v Libni kochal i Bohumil Hrabal
V Praze - Libni na vrchu Hájek stojí bývalé nouzové kolonie. Na severním úbočí kolonie Na Hájku a na jižním Na Kotlasce. Stavět se tu začalo v roce 1938. Některé domky mají dodnes nouzová čísla. Výhledy na Prahu jsou z Hájku vyhlášené. Pohledem na centrum města se rád chodíval kochat i spisovatel Bohumil Hrabal.
Pražská lokalita s malými domečky nemá klasické silnice ani chodníky. Prochází se po cestách, cestičkách a pěšinách. Domky se tu tehdy stavěly bez povolení. Stavebníci materiál do strmého kopce dopravovali, jak se dalo, nejčastěji vlastníma rukama nebo na zádech. Černé stavby vznikaly z cihel ze zbouraných staveb, z písku a cementu. Stavělo se většinou v noci, aby strážníci o ničem nevěděli.
„Když byl domek kompletně hotový, přišel strážník a dal pokutu za černou stavbu. Tím bylo formalitám učiněno za dost. Peněžní částka kompenzovala stavební povolení od úřadu. Vždy také záleželo na tom, v jakých lokalitách, na jakých pozemcích nouzové kolonie vznikaly a komu patřily,“ píše Petr Ryska na portálu Praha Neznámá.
V 50. letech minulého století se Praha rozhodla nouzové kolonie zlikvidovat. Město přestalo vydávat dodatečná stavební povolení, která načerno postavené domky legalizovala. I přesto si v té době obyvatelé svépomocí zavedli vodovod. Kolonie Hájek a některé domky na Kotlasce získaly i kanalizaci.
Kolonie na Hájku žije dál
V 80. letech se několik staveb zbouralo, ustoupily holešovické železniční přeložce. Jak to jde, se přišli podívat i tehdejší vládní činitelé. Rozhodli, že pozůstatek minulé doby musí kompletně zmizet. Zkoušeli to po dobrém a několik lidí opravdu přesvědčili, aby své domky zbourali. Dostali za to byt, peníze a pozemek jim zůstal. Většina obyvatel ale zůstávala, a tak se rozhodlo, že odejít musí všichni. Pak přišel listopad 1989, původní nařízení se kamsi vytratilo a kolonie stojí dál. A lidé tu žijí. Starší generaci vystřídali mladí.
Na Hájek se dokonce pořádají komentované vycházky. Výhledy na Prahu jsou odsud opravdu krásné. Chodíval sem za nimi i Bohumil Hrabal, který dlouhá léta v Libni žil. Pokud sem přijedete metrem a vystoupíte na stanici Palmovka, přesvědčíte se na vlastní oči. Stojí zde totiž zeď věnovaná jeho památce. Právě v těchto místech, v ulici Na Hrázi, kdysi stával Hrabalův dům, jenž se před lety zboural při stavbě metra.
Motivy na zdi připomínají autorův život, dílo i filozofii. Najdete tu úryvky z Hrabalových děl, portréty koček, které tolik miloval, jakousi knihovnu s jeho oblíbenými autory i psací stroj Perkeo, na němž Hrabal napsal většinu svých nezapomenutelných děl.
Část zdi patří samotnému Hrabalovi, jehož siluetu chodci míjejí. Pozorný divák objeví i odkazy na Hrabalovy oblíbené značky piva a hospody, mezi nimiž vedl podnik U Zlatého tygra. Zeď je tu od roku 1999. Autorkou je akademická malířka Tatiana Svatošová. Nedaleko objevíte i základní kámen Centra Bohumila Hrabala z roku 2004. Zatím zůstalo jen u něj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dopady zastavení americké humanitární pomoci budou citelné. Revizi lze udělat citlivěji, míní Pánek
-
Proč arabské státy odmítají Trumpův plán na přesídlení Palestinců?
-
‚Spolykal prášky a pustil si plyn.‘ Ministerstvo školství doporučuje nepoužívat kontroverzní učebnici češtiny
-
Jak se fotila bronzová jízda Ledecké: doskok na patky, chytání hodinek nebo silné poděkování na závěr