Pomerančový chlebíček

Jeden z mých nejoblíbenějších moučníků je banánový chlebíček. Formu máme, banány v zásobě každý den také, takže jej peču celkem často. Náhodou jsem ale zjistila, že se podobná dobrota dá upéct i z pomerančů. Chutná a hlavně voní úplně jinak – i díky kůře, která se do těsta také strouhá.

200 g hladké mouky

70 g celozrnné mouky

1 prášek do pečiva

Špetka soli

100 g třtinového cukru

1 vanilkový cukr

50 g ořechů

80 g másla

2 vejce

250 ml mléka

1 pomeranč

Na polevu:

2 lžíce citrónové šťávy

2 lžíce vody

200 g moučkového cukru

Ale popořádku! Nejprve smícháme 20 dkg hladké a 7 dkg celozrnné mouky, s práškem do pečiva a špetkou soli a přidáme 100 g třtinového cukru a jeden vanilkový cukr. Vezmeme hrst vlašských nebo pekanových ořechů a nasekané na kousky přidáme do mísy. Rozpustíme 80 deka másla a rozklepneme k němu dvě vajíčka. Prošleháme a přidáme k mouce spolu s čtvrt litrem mléka.

Těsto promícháme a teď je čas na pomeranč. Důkladně jej omyjeme kartáčkem – oranžovou kůru nastrouháme a tu bílou hořkou oloupeme. Dílky nakrájíme na kousky a přidáme k těstu, stejně tak i kůru.

Ve formě na chlebíček pečeme asi tři čtvrtě hodiny. Když vychladne, můžeme jej dozdobit. Poleva je nadmíru jednoduchá – smíchat dvě lžíce vymačkané citronové šťávy s dvaceti deky moučkového cukru a trochou vody.

autor: dak

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.