Pomponky, balky nebo kaktusovky? Vyberte si ze široké škály jiřin tu pravou

16. září 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V popředí pompony

Jiřinám se přezdívá královny podzimu. Existují stovky druhů, velikostí a barevných variací. Jen modrou variantu se ještě vyšlechtit nepodařilo. A nejspíš ani nepodaří. Jiřiny navíc nevoní, takže s nimi vydrží v jednom pokoji i silní alergici. Podobné zajímavosti jste se mohli dozvědět na pardubickém zámku, kde se na začátku září konala mezinárodní výstava jiřin.

Pěstitel Vratislav Síla z Jaroměře říká, že jiřiny nepatří mezi příliš náročné rostliny. Pokud jich má ale někdo hodně, stojí ho velké úsilí vždy na podzim vykopat hlízy, dobře je uskladnit a na jaře po zmrzlých zase nasázet. Pokud by se hlíza na podzim nevykopala, zmrzla by.

Hlízy se vykopávají na konci října. A pokud máte sklep s teplotou kolem 10 stupňů, máte vyhráno i z hlediska skladování. Hlízy se ale nesmějí do sklepa uklízet mokré, protože by mohly uhnít.

Co jiřinám prospívá

Od pěstitele Jana Dvořáka z Raspenavy jsme zjistili, že jiřinám vyhovují vyšší polohy. Od severu ale musí být chráněny, naopak na jih a západ potřebují volný prostor k slunci. Nikdo ale neovlivní podzimní mrazíky, které mohou kvetoucí jiřinkovou záplavu ze dne na den zničit třeba už na začátku září. Stalo se to například v roce 2003.

Příprava mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku

Jiřiny vyžadují občasné okopávání, samozřejmě zalévání a hnojení. Pokud je pěstujete v chudých půdách, dopřejte jim více živin. Stačí zakoupit hnojivo pro kvetoucí rostliny s dostatkem dusíku, draslíku a fosforu.

A jaká jiřina je nejkrásnější? „Je to, jako když se volí miss. Každá žena má své kouzlo, a když o tom má rozhodnout pár lidí, není to vůbec směrodatné. Podobné je to u jiřin,“ usmívá se jejich zkušený pěstitel a organizátor mezinárodní výstavy jiřin na pardubickém zámku Jiří Tobiášek.

autor: jsl
Spustit audio