Pondělí: Nejváženější profese

6. květen 2013

Které profese si nejvíce vážíte a proč? Ještě v minulém století se mluvilo o tzv. mužských a ženských profesích. Jak se na to díváte v 21. století vy? Domníváte se, že některé profese lépe vykonávají muži?

V Evropě stále existují povolání, která lze považovat za téměř výhradně ženská či mužská. Ženy se ale koncentrují v daleko menším množství oborů než muži. Ze statistiky je zřejmé, že v šesti "ženských" oblastech, mezi kterými je například školství nebo zdravotnictví, pracuje přes 60 procent zaměstnaných Evropanek. V šesti oblastech včetně stavebnictví či hornictví, kde dominují muži, je ale zaměstnáno jen 40 procent Evropanů.

Svůj příběh můžete Janě zavolat do studia telefonem na číslo 731 800 900.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.