Pondělí: Osobní statečnost

19. květen 2014

Co si představujete pod pojmem osobní statečnost? Měli jste v dětství svého hrdinu? Kdo to byl, proč jste měli právě tento vzor? Co jste na něm obdivovali? Koho ze svého okolí můžete nazvat hrdinou? Prožili jste ve svém životě situaci, kdy jste byli na sebe pyšní? Pomohl vám někdy v životě někdo natolik, že byste ho nazvali hrdinou?

Statečnost, odvaha, nebojácnost či hrdinství je jedna ze čtyř základních ctností. Statečnost zajišťuje pevnost v obtížích a vytrvalost v úsilí o dobro, dává nám sílu překonat strach. Dospívá až ke schopnosti obětovat případně vlastní život pro spravedlivou věc. Lze rozlišovat fyzickou statečnost, kterou člověk projevuje tváří v tvář bolesti či nebezpečí úrazu, smrti, a morální statečnost jít proti mínění jiných, riskovat zesměšnění a odsouzení.


Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.