Poznejte geologickou historii Jeseníků. V Karlově Studánce mají pozoruhodnou expozici

23. březen 2018
Česko – země neznámá

Pro někoho pouze příjemná procházka mezi zajímavými balvany, pro jiného doslova ráj. Zejména geologové si přijdou v lázeňském městečku Karlova Studánka na své, protože na jednom místě pod širým nebem budou mít celé Jeseníky jako na dlani.

Ve vrchní části Karlovy Studánky najdete pozoruhodnou venkovní geologickou expozici. Jedná se o vůbec první expozici svého druhu u nás. Už v roce 1991 ji podle návrhu architekta Jiřího Adama vybudovala firma Ekoservis Jeseníky. Práce to jistě nebyla jednoduchá, mnohé balvany váží až několik tun.

Celkově je na ploše půl hektaru k vidění 343 kamenů. Jsou rozestavěny po rozlehlé a mírně svažité travnaté ploše protkané sítí chodníčků. Pohodlně můžete putovat z místa na místo, od vesnice k vesnici, od hory k hoře, od jednoho naleziště k druhému. Celé kamenné Jeseníky tak projdete ve zmenšeném modelu na pouhých 200 metrech. A kdyby vám i tohle bylo moc, nebo byste chtěli mezi balvany jenom odpočívat, lavičky tu najdete také.

Určitě ale stojí za to vzít si s sebou mapu Jeseníků. Každý kámen je totiž opatřen štítkem, na kterém se dočtete jeho název a také informaci, odkud pochází. Dané místo si pak můžete pro lepší přehled vyhledat na mapě.

Zimní nepohoda zanechala v geologické expozici své stopy

Geologická stavba Jeseníků je velmi složitá a neobyčejně pestrá. Zanechaly v ní stopy všechny geologické doby od starohor až po čtvrtohory. Zastoupeny jsou zde horniny vyvřelé, usazené i přeměněné. A všechny typy si můžete prohlédnout ve zmíněné geologické expozici. Od rul, grafitů, krystalických vápenců, přes žuly, diority, břidlice až po pískovce. Některé plochy kamenů jsou naleštěné a umožňují lépe si prohlédnout strukturu hornin. A také ukazují, jaký bude případně vzhled výrobků z dané horniny při ušlechtilé kamenické výrobě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.