Práce pekelníka, nebo eroze? Na Radnickém potoce stojí pozoruhodná Čertova kolébka

15. prosinec 2017
Čertova kolébka na Radnickém potoce

Radnický potok na Rokycansku v západních Čechách je tipem na výlet pro všechny milovníky přírody. Voda se tu po tisíciletí zařezávala do krajiny, až vytvořila hluboké údolí. Tvrdší horniny odolaly a vytvořily krásné skalní scenérie. Jedna ze skal spadla přímo do potoka a od pradávna se jí říká Čertova kolébka. Proč?

Pravděpodobně za to může lidská fantazie a pověry. Vysvětlit přemístění velkého kusu skály do potoka nebylo kdysi jen tak. V tom musel být podle místních čert. Lidé neměli ani tušení, jak v přírodě působí eroze. A když člověk při pohledu na skálu zapojí svoji představivost, skutečně mu svým tvarem připomene obří kolébku. V každém případě je to krásné místo se zajímavou hříčkou přírody.

Na procházku k Radnickému potoku zval už dobový průvodce za první republiky před téměř 100 lety. Od Kamence u Radnic vedla už v té době půvabným údolím stezka Klubu českých turistů a trpělivě prováděla návštěvníky přes meandrující potok.

Kdysi tady v údolí stávalo několik mlýnů. Dnes projdete na asi tři kilometry dlouhé cestě k Čertově kolébce jen jedním stavením. O lávky, které jsou tu opravdu potřeba, se starají místní chataři. Některé jsou už docela chatrné, ale lidé je neustále obnovují.

Většinou je totiž strhnou jarní povodně. U každé lávky najdete brod, takže například za horkých letních dnů můžete vycházku k Čertově kolébce spojit s příjemným osvěžením v potoce. Vodu má průzračně čistou.

Lavička pro kochání umocní zážitek

Po překonání několika lávek a zatáček konečně spatříte veliký balvan – kolébku čerta. Moderní člověk už při pouhém pohledu na skalku na levém břehu pozná, že se balvan jednoduše utrhl a spadl do vody. Žádný čert v tom samozřejmě prsty nemá. Ale to nic neubírá na poetičnosti a kouzlu místa.

Ráj pro všechny milovníky přírody

Na pravém břehu potoka, přímo proti Čertově kolébce, někdo postavil dřevěnou lavičku. Ideální místo pro kochání a načerpání energie. Posaďte se a poslouchejte, jak tiše plyne voda v potoce a vymýšlejte vlastní verze příběhu o Čertově kolébce. Pár metrů dál po proudu je ohniště s posezením, kde si můžete třeba opéct špekáčky.

Komu procházka z Kamence sem ke kolébce a zase zpátky nestačí, může si výlet ještě zpestřit putováním dál po proudu. Červená turistická trasa pokračuje ještě asi čtyři kilometry, než se voda Radnického potoka vlije do Berounky.

Spustit audio
autor: Pavel Halla