Práce, zručnost a čas rostliny prodražují

4. květen 2019

Pozastavujete se občas nad cenami rostlin v zahradních centrech? Nejste ochotni za tvarovanou buxusovou kuličku zaplatit cenu v řádech desítek či stokorun?

Zahradník Pavel Chlouba vysvětluje: „Já s velkou radostí přirovnávám cenu rostliny k ceně mobilního telefonu. Mnozí z nás jsou zvyklí koupit si dobrý, chytrý mobil. Je to přístroj, který je malinkatý, plochý, do krabice se jich vejde hodně, řádově stojí v tisícikorunách, podle toho, jaký je to typ, ale vždycky jsou to tisícikoruny a takový mobil je ve fabrice smontovaný za chvilinku. Když se balí do kamiónu, tak v té krabici je jich obrovské množství. Zatímco buxus vypěstovaný do koule má za sebou třeba šest nebo sedm let života. Školkař, pěstitel ho musí zalévat, přesazovat hnojit a několikrát za rok řezat, aby dosáhl toho tvaru. A potom ještě musí snášet všechna rizika spojená s počasím, s emocí nakupujícího, s trendy. Takže třeba před šesti lety, když pěstitel začal rostlinu pěstovat, nemohl vůbec odhadnout, jaká bude móda, jestli za nějakou dobu bude ta rostlina vůbec prodejná. To jsou všechno věci, které ovlivňují cenu rostliny, z našeho pohledu bohužel směrem nahoru“.

Buxusy

S vyšší cenou musíme vždy počítat u patentovaných rostlin. Ani ovocné stromky nepatří k nejlevnějším. Důvod je zřejmý, je potřeba je naroubovat na podnož. Ne každý tuto činnost ovládá a za ruční práci je vždy nutné zaplatit.  Čím více práce, zručnosti a času je potřeba, tím jsou rostliny dražší.

Buxusy
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.