Praha má nové Stolpersteiny, jak změní volby v Izraeli židovský svět a ČR vyzývá k boji s xenofobií

6. listopad 2022

V Praze můžete nově „zakopnout“ o desítky dalších Stolpersteinů. Co budou volby v Izraeli znamenat pro židovský život? A předsednické Česko klade důraz na boj s antisemitismem.

Kameny pro Josefa, Lazara a Milana Hoffmanovi

V Talmudu se píše, že „člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ Tato slova přesně před 30 lety inspirovala německého umělce Guntera Demniga, aby v Kolíně nad Rýnem položil první Stolperstein – tedy doslova kámen, o který je třeba „zakopnout“. Jedná se o dlažební kostku, na níž je vyryto jméno jedné konkrétní oběti nacistické persekuce. Dnes je jich v evropských městech asi 80.000 a tento týden jich víc než 50 přibylo v Praze. Při pokládání pěti z nich v Petrské ulici byla také Daniela Brůhová.

Podnět k jejich instalování dala paní Monika Bittmann, která žije ve Spojených státech. Rodinu Hoffmanových znala z vyprávění své maminky, která u nich několik let sloužila. Proč paní Bittmann položení kamenů iniciovala? A jak na tři děti Hoffmanových maminka paní Bittmann vzpomínala? To se dozvíte v reportáži Daniely Brůhové.

Změní poslední volby v Izraeli židovský svět?

V Izraeli se tento týden rozhodovalo o složení parlamentu. Vítězem se stal Likud bývalého premiéra Netanjahua, avšak úspěch zaznamenala i strana, která se snaží prosadit větší roli judaismu ve veřejném životě. Nad výsledkem hlasování se zamýšlí Jan Fingerland.

Co poslední izraelské volby vypovídají o náboženském životě v Izraeli? A může nově vznikající vláda ohrozit dobré vztahy s diasporou v Americe nebo s arabskými zeměmi? Poslechněte si Jana Fingerlanda.

Česko v čele boje proti antisemitismu

Válka na Ukrajině a energetická krize, to jsou asi dvě hlavní témata letošního českého předsednictví Rady Evropské unie. Ale nezůstává jen u toho. Ministerstvo zahraničních věcí tento týden v Praze a v Terezíně uspořádalo Mezinárodní konferenci k Terezínské deklaraci. Ta vznikla v roce 2009 během minulého českého předsednictví. 47 zemí se tehdy zavázalo, že budou bojovat proti antisemitismu, připomínat holokaust a napravovat křivdy způsobené holokaustem. O letošní konferenci natáčela Terezie Jirásková se zvláštním zmocněncem pro holokaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robertem Řehákem.

Proč se Česká republika během svého předsednictví rozhodla takovou konferenci uspořádat? Jak dnešní mladí lidé vnímají holokaust? A jak se podařilo na konferenci propojit historické události holokaustu se současnou válkou na Ukrajině?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Noemi Fingerlandová.

autoři: Noemi Fingerlandová , Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...