Prášilo se na ně 50 let. Teď historické kulisy vystavuje barokní fara v Sudslavi
V Podorlické obci Sudslava v Pardubickém kraji kdysi fungovaly dva divadelní spolky. A kulisy, které při svých hrách používaly, posléze odložily na půdu místní fary. Tam ležely zaprášené víc než 50 let. Až v roce 2006 je tam objevil nový majitel fary a dal je k prozkoumání restauratérům z nedaleké Litomyšle.
Restauratérům se podařilo odkrýt kouzlo uceleného souboru divadelních kulis. A aby tuto raritu mohli obdivovat i další lidé, založila nezisková organizace Genius Loci Sudslava na faře soukromé muzeum, v čele s majitelem fary Tomášem Zaplatílkem.
Ten coby vystudovaný historik zakoupil barokní budovu od místní farnosti. A při rekonstrukci objevil na půdě zmíněný soubor divadelních kulis. Podle odborníků mají velkou historickou hodnotu zejména proto, že první divadelní soubory vznikly v Sudslavi už v roce 1868. Byly to divadelní spolky od Sokola a od Orla.
Divadlo se tam hrálo až do roku 1948, kdy soubory zanikly. Jednou z dalších zajímavostí, kromě zrestaurovaných kulis, je například starý historický flašinet, který dodnes hraje krásné melodie.
Zámecká kaple z Karlštejna i kamna z Maryši
První patro je na faře nejzajímavější částí. K vidění je několik zrestaurovaných historických kulis. Například kamna pocházející ze hry bratří Mrštíků Maryša. Jen v nich zatopit.
Největší skvosty se ale stále ještě nacházejí na půdě pod krovy. Nejsou sice zatím zrestaurované, ale barevně vypadají, že plnily svoji roli docela nedávno - zámecká kaple ze hry Noc na Karlštejně, palma v životní velikosti z divadelní hry Ben Hoor a další.
Kompletní divadelní scénu tvoří kulisy venkovské stavení, venkovská náves, hradní zeď, hradní interiér, skaliska, les, džungle. Všechny si podle Tomáše Zaplatílka zahrály se Sudslavskými ochotníky. A teď čekají, až na ně přijde řada a získají opět svoji původní podobu. To ale závisí zejména na penězích. Sudslavští finance shánějí ze všech možných i nemožných zdrojů.
Barokní faru v Sudslavi s muzeem historických divadelních kulis můžete navštívit po telefonické dohodě s majitelem fary Tomášem Zaplatílkem na telefonu 723 917 675 nebo přes e-mail tomaszaplatilek@centrum.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dopady zastavení americké humanitární pomoci budou citelné. Revizi lze udělat citlivěji, míní Pánek
-
Proč arabské státy odmítají Trumpův plán na přesídlení Palestinců?
-
‚Spolykal prášky a pustil si plyn.‘ Ministerstvo školství doporučuje nepoužívat kontroverzní učebnici češtiny
-
Jak se fotila bronzová jízda Ledecké: doskok na patky, chytání hodinek nebo silné poděkování na závěr