Přátelské andulky aneb Jak chovat papoušky vlnkované
Rychle se ochočí, naučí se mluvit a nepotřebuje kdovíjaký komfort. Andulky jsou zkrátka vhodným papouškem do domácího prostředí. Základní rady, jak se o ně starat, prozradil dlouholetý chovatel Martin Smrček, který o obyvatelích zvířecí říše napsat i několik knih.
„Andulka je nenáročná na prostor, na potravu, záhy se ochočí a je poměrně dlouhověká, deset patnáct let nám může dělat společnost,“ popisuje Martin Smrček.
Pro jednu andulku stačí klec šířky 60 až 70 centimetrů, vždy je vhodnější klec dlouhá než vysoká. Andulka se pohybuje horizontálně. Ideální potravou je běžná směs pro andulky, která obsahuje proso, lesknici, loupaný oves. Občas andulce můžeme nabídnout kousek jablka nebo jiného ovoce. Pítko plníme vodou.
Otužilé andulky
„Andulka je velice otužilý pták. V centrální Austrálii, kde žije, kolísají teploty,“ doplňuje Martin Smrček. „Ve dne je horko, v noci může teplota klesnout i pod bod mrazu. Takže andulka vydrží celoročně venku. Ve voliéře, bez vytápění, zčásti zakrytá. Ale samozřejmě ne ten ochočený miláček! Jedině pokud bychom chtěli andulky rozmnožovat, chovali jsme je v hejnu, ve skupině, tak pak klidně venku.“
U andulek není problém vyměnit nebo doplnit partnera, snesou se téměř vždy. „Možná ani nezáleží na tom, jestli to bude kluk ke klukovi, holka k holce…,“ líčí chovatel. U mladých ptáků není snadné poznat, kdo je kdo. Pohlaví rozeznáváme podle barvy ozobí (to je měkká část nad tvrdým zobáčkem, pod čelem). Dospělý sameček běžně vybarvené andulky (modré nebo zelené) má ozobí modré, samička ho má šedo-bílé.
U mláďat je ale ozobí podobně zbarvené u samečků i samiček (bělavé). „Odborníci pak pohlaví rozeznávají podle barvy okruží kolem dýchacího otvoru, kde je u samečků takový světlý lem, kdežto u samiček ne. Není to ale snadné. A tak není vždy jisté, zda jste si koupili samečka nebo samičku.
Říká se, že mluvit se naučí jenom kluci, ale není to pravda. Protože talent na mluvení mají v podstatě úplně stejný kluci i holky. U andulek i u papoušků obecně,“ uzavírá Martin Smrček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.