Pražská Valdštejnská zahrada ukrývá krápníkovou stěnu i freskami zdobenou salla terrenu
Podobu pražské zahrady o rozloze víc než 14 tisíc metrů čtverečních pojal její zakladatel, vévoda Albrecht z Valdštejna velkolepě. První práce začaly pravděpodobně před rokem 1634. Valdštejnská zahrada je přitom dodnes nádherně upravenou oázou klidu a odpočinku v historickém jádru Prahy.
Zahrada je geometricky řešená a rozdělená do dvou částí - v té větší stojí salla terrena se stropem zdobeným freskami, vlevo od ní je voliéra s výry, umělá krápníková stěna a čtvercová mramorová kašna s bronzovou sochou Venuše. V krápníkové stěně je navíc možné při pozorném zkoumání objevit téměř 20 různých skulptur, jako jsou hadi, žáby či různé příšery.
V menší části zahrady se nachází velký rybník s ostrůvkem nesoucím sochu řeckého hrdiny Herkula, a dále pak skleník a jízdárna. V rybníčku žijí kapři, štika i sumec, karasi a jeseni, a jsou to pořádné kusy. Po hladině pluje také slípka zelenonohá, která přilétla bůhví odkud, ale sluší jí to tady.
Psi do zahrady nesmějí kvůli pávům
V obou částech zahrady můžete obdivovat kopie původních Vriesových soch – jsou tu Adonis a Venuše, Appolon, Bakchus, Kráčející kůň a Kůň s hadem, Neptun, Laokoon a jeho synové a Zápasníci.
Ze západu, severu a východu je zahrada obklopena budovami Valdštejnského paláce, z jihu pak vysokou ohradní zdí s oblouky. Poslední zásadní úpravou prošla v roce 2000. O dva roky později při povodních sem sice vtrhla velká voda, ale díky úsilí lidí se zahrada zase rychle dostala do své původní podoby.
V salle terreně se v letním období odehrávají různé kulturní akce, na které můžete zdarma přijít. Valdštejnská zahrada je otevřena od dubna do října. Nesmí se do ní ale na kole či in-line bruslích. A nechoďte do ní ani se psem, to mimo jiné i kvůli pávům, kteří se tu volně procházejí. Kochejte se jejich krásou, ale nekrmte je, jsou z toho pak vážně nemocní.
Zavítat můžete i do Valdštejnského paláce a prohlédnout si jeho historické prostory. Ty jsou otevřeny o víkendech od 10 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Možná Putin válku nechce zastavit, uvedl Trump. Kreml tvrdí, že je připraven jednat s Kyjevem
-
Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
-
Mohutný výbuch v íránském přístavu u města Bandar-Abbás zabil pět lidi, zraněných je přes 700
-
‚Byl to papež se srdcem otevřeným.‘ V Římě se s Františkem rozloučili státníci i desetitisíce věřících