Pražské Letenské sady mají košatou historii. Bývaly tam i vojenské tábory
Na 25 hektarech se rozkládá druhý největší park v Praze s názvem Letenské sady. Místo s travnatými plochami, vzrostlými stromy a dlouhou platanovou alejí je ideální pro procházky, sportovní aktivity i dětské hry. Najdete tu novobarokní Hanavský pavilon, nejstarší kolotoč v Evropě, metronom nebo pavilon z výstavy Expo 58 v Bruselu.
Původně se vyvýšené pláni nad Vltavou říkávalo Leteň nebo Letná pole. Bývaly tu vinice a zahrady. „Nejstarší zpráva o Letné pochází z roku 1088,“ vypráví průvodkyně Eva Sokolová, „tedy z doby panování prvního českého krále Vratislava I.“ Tehdy král území Letné spolu s Bubny věnoval zakládací listinou Vyšehradské kapitule.
Roku 1261 tu Přemysl Otakar II. pořádal korunovační hostinu. Dodnes se jedna z hlavních ulic v bubenečské části Letné jmenuje Korunovační. Ve středověku na Letné stávaly vojenské tábory. V roce 1420 odtud Zikmund Lucemburský sledoval, jak to dopadne na Vítkově.
Na konci 16. století byl vrch na příkaz císaře Rudolfa II. prokopán štolou, která vodou z Vltavy zásobovala rybník v Královské oboře. Štola vede pod ulicemi Čechova a Nad štolou. Dochovala se dodnes, včetně domku stojícího západně od Štefánikova mostu.
Stráň byla směrem od Prahy velmi špatně dostupná, teprve ve 20. letech 17. století nechal Albrecht z Valdštejna prokopat letenským hřbetem strmou cestu v místech dnešní ulice Pod Bruskou. Původní letohrádek Belvedere na Letné vyhodili do povětří Francouzi roku 1742. Pražané pak podle něj pojmenovali nejméně pět dalších staveb.
Železnice i vinice
Roku 1830 byla v těsné blízkosti Letné ukončena Lánská koněspřežka, historicky druhá železnice v zemi. Rok nato Chotkova silnice propojila Letnou s Malou Stranou. Do roku 1860 měl na Letné vinici baron Jakub Wimmer, poté se stráň a pláň přeměňovaly na park podle francouzských vzorů.
Postupem času se z nezastavěné plochy Letenské pláně stalo důležité shromažďovací, zábavní a rekreační místo celé Prahy. Stávala tu významná sportoviště, například první pražská dostihová dráha, dřevěný fotbalový stadion Slavie Praha a sletiště pro Všesokolské slety.
Koncem 80. let 19. století se realizovala další sadová úprava podle projektu Františka Thomayera. V roce 1953 propojil Letenské náměstí s nábřežím u Vltavy Letenský tunel. V témže roce započala na vrchu stráně proti Pařížské třídě stavba monumentálního Stalinova pomníku. Odstraněn byl v listopadu 1962. Jeho místo později zaujal 25 metrů vysoký metronom, který se poprvé rozhýbal 15. května 1991.
V Letenských sadech dnes rostou topoly, vrby, slivoně a smrky. Obdivovat můžete mohutné exempláře platanů. Záplavou květů vás za metronomem na jaře okouzlí okrasné jabloně z dendrologických sbírek v Průhonicích. Oblíbená je veliká zahradní restaurace u Letenského zámečku s výhledem na Prahu. Od Hanavského pavilonu je nezapomenutelný pohled na historickou část města a vltavské mosty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezi hlavními oběťmi spywaru Paragon měli být i Češi, policie se případem nezabývá
-
Na voliče teď funguje spíš ‚antifiala‘. Vládní voliči jsou apatičtí a ti opoziční mobilizovaní, říká politolog
-
České hry jsou miliardový byznys. Kingdom Come 2 se postará o rekord, věří novinářka
-
Výhrůžky nejsou pro novináře neobvyklé. Není ale pravda, že by slova nic neznamenala, říká odbornice