Při jarním hnojení trávníku se vyplatí počkat na správné počasí

30. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy hrábě, zahradničení

Dřív než začneme s přihnojováním trávníku po zimě, je potřeba ho vyčistit. Ideální jsou k tomu pružné hrábě, které dobře kopírují terén. Krátkými, trhavými pohyby ho zbavíme organických zbytků. Poté následuje hnojení.

„U jarního hnojení musíme počkat na dobré počasí. Hnojit má smysl ve chvíli, kdy trávník chce růst. A to je ve chvíli, kdy je relativně teplo, okolo 15 °C, a navíc když je vlhko. Obecně platí pravidlo, že nikdy nehnojíme do suché půdy, trávník musí být vždycky buď zalitý, nebo přirozeně zavlažený deštěm,“ zdůrazňuje zahradník Pavel Chlouba.

Formy hnojiva

Podle obsahu živin se hnojiva rozdělují na jarní a podzimní. Podle struktury pak na granulovaná a tekutá a prášková.

Tekuté a práškové hnojivo rozmícháváme vždy v konvi s vodou, následně aplikujeme. Výhodou je okamžitý účinek, funguje jako infuze.

Granulované hnojivo se používá formou rozhozu po trávníku, buď ručně, nebo za pomoci speciálního vozíku. Podle složení může fungovat i zásobně.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.