Příchod jara si užijete na středočeském Medníku, kde roste chráněný kandík psí zub
Každý z nás se těší na příchod jara. A užít si ho můžete na Medníku nedaleko řeky Sázavy ve Středočeském kraji. Právě tam je jediné místo v České republice, kde brzy zjara roste chráněná rostlinka s prapodivným jménem - kandík psí zub. Vydat se za ní ale musíte do prudkého kopce a hlubokého lesa.
Naučná stezka Medník je přibližně pět kilometrů dlouhá a čeká vás na ní celkem 14 zastavení. Pokud se k ní vydáte po železnici, pojedete trasou Posázavského pacifiku až do stanice Petrov u Prahy. Pak přejdete lávku přes Sázavu do Pikovic. Dále vás trasa okružně povede asi kilometr podél řeky Sázavy až na vrchol samotného kopce Medníku.
Přibližně po kilometru ostrého stoupání a cestě po vrstevnici se naučná stezka odkloní od zelené turistické trasy a zavede vás ze smrkového porostu do listnatého lesa. Ten zjara propouští spoustu slunečního světla, a to je přesně důvod, proč se tu daří také kandíku. Kandík psí zub je totiž světlomilná rostlina a daří se jí proto v listnatých lesích, na jaře před olistěním.
Kandík ohrožují smrky, nikoliv lidé
Ještě na přelomu 19. a 20. století zde rostlo několik milionů kandíků. Dnes už jen několik tisíc. Kandík je ohroženým druhem především kvůli způsobu hospodaření v lesích. Hlavní problém představuje vysazování smrkových monokultur, které vytváří tmavé lesy a neumožňují kandíku růst.
Je záhadou, proč kandík roste jako na jediném místě v České republice právě na Medníku. Jedna hypotéza tvrdí, že kandík patří k reliktům z doby poledové, druhá že se zde v minulosti uměle vysadil v době slávy nedalekého kláštera Ostrov u Davle.
Na Medníku roste ale i chráněná lilie zlatohlavá či tis červený. A také ostřice chlupatá, která se vyskytuje vždy společně s kandíkem na jeho přirozených lokalitách a podporuje proto domněnku, že kandík psí zub je v těchto místech původní rostlinou.
Kandík psí zub roste pod spadaným listím. Je to malá, 5 až 7 centimetrů vysoká květina. V místech, kde roste, můžete vidět malé klacíky, kterými se milovníci přírody snaží upozornit na jeho růst. A to nejen proto, abyste si ho vyfotili a prohlédli, ale především, abyste na něj nechtěně nešlápli.
Kandík většinou začíná kvést počátkem března a kvete přibližně měsíc. Někdy ho lze vidět i počátkem dubna. Vypravte se za ním ráno, kdy jsou jeho fialové květy ještě uzavřené. Během slunečního dne se květy začnou rozevírat, až se postupně obrátí úplně naruby směrem ke stonku. Vypadá pak, jako by tato malá jarní kytička doslova hltala první sluneční paprsky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ústavní soud zrušil podstatné části lex Babiš II. Michálkův pozměňovací návrh označil za přílepek
-
Dostupné bydlení? ‚Uvolněte podmínky pro stavbu nájemních bytů a dovolte investice penzijních fondů‘
-
Se zvýšenými poplatky nezválcujeme trh, zalepíme díry v rozpočtu, říká šéf České televize Souček
-
Jsou úředníci podjatí? Přípravu sarkofágu přes hořící ostravskou haldu komplikují námitky