Příčinou cukrovky nebývá konzumace sladkostí, tvrdí guru české diabetologie Milan Kvapil
Příčinou cukrovky nebývá konzumace sladkostí, jak k tomu název svádí. „Existuje celá řada studií, která to nepotvrzuje,“ říká přednosta geriatrické interní kliniky FN Motol.
Profesor Milan Kvapil je často přezdívaný jako guru české diabetologie. Několik desetiletí se zaměřuje na léčbu diabetu 1. a 2. typu. Původně ale chtěl být archeolog. „Archeologie mě bavila, líbily se mi seriály s touto tematikou. Ale ve 14 letech jsem dostal žloutenku a viděl jsem, jak se o mně v nemocnici hezky starají a pomáhají mi. Taky jsem se tam seznámil s děvčaty, tak se mi z nemocnice ani nechtělo,“ usmívá se.
Rizikové faktory
Počet diabetiků v České republice stále roste a už je jich přes milion. Podle diabetologického registru se dá odvodit vývoj a ten se bohužel naplňuje. „To má více důvodů. Zaprvé žijeme déle a cukrovka 2. typu je vázaná na věk. Zadruhé se méně pohybujeme, to je klíčový moment. Čím má člověk méně svalů, tím hůře mu funguje inzulin.“
Dalším rizikovým faktorem jsou geny pro cukrovku. „Pokud máte ve svých předcích někoho s cukrovkou, zdědili jste stoprocentní geny. Cukrovky se dožijete, pokud budete na světě dlouho. Ale kdy se u vás objeví, zásadně ovlivňuje životospráva a pohyb. Podle toho, jak se budete hýbat a stravovat, může se dostavit už v padesáti letech, ale taky až v sedmdesáti.“
Nové technologie
Diabetici si pro klidnější průběh onemocnění musí pravidelně hlídat glykemii. Dřív se tato hodnota zjistila z kapky krve, kterou pacient získal jen píchnutím do prstu. Bez inzulinu se ale neobejdou.
„Kromě píchání inzulínu se využívají technologie, například trvalé sledování glykemie pomocí senzoru na rameni propojené s mobilem. Máme také zpětnovazební okruhy s inzulínovými pumpami. Bokem stojí možnost transplantace beta buněk, ale to je velice výjimečná situace. Mnohem nadějnější je zabránit té autoimunitě, aby nemoc propukla. Na tom se pracuje po celém světě.“
Sacharidy tělo potřebuje
Nejzásadnějším příznakem je zvýšená hladina cukru. „Každé dva roky choďte na preventivní prohlídku k praktickému lékaři a nechte si změřit glykemii z krve. Když se cukrovka zachytí včas, předejdete možným komplikacím,“ nabádá profesor.
Příčinou nebývá konzumace sladkostí. „Existuje celá řada studií, která to nepotvrzuje. Osobně si myslím, že cukr sám o sobě nám pomáhá přežít, určité množství potřebujeme, aby nám fungoval mozek. Samozřejmě, když se člověk cpe sacharidy a nemá pohyb, tak to onemocnění může vyvolat.“ Profesor ale uklidňuje, pokud si dáte něco sladkého a budete se hýbat, tak je vše v pořádku. „Je potřeba ujít 5 000 až 10 000 kroků denně a držet si váhu. Jestliže ale každý rok přibíráte několik kilo, buďte na pozoru a začněte s tím něco dělat. Klíčové je přidat na pohybu a upravit životosprávu.“
Sám se svými radami řídí. Chodí na procházky se psem, jezdí na kole a plave. „Sice nejsem úplně štíhlý, ale držím se dat ze studií, že mnohem lepší je být trochu oplácaný, ale pohybovat se a mít fyzickou zdatnost, než být hubený a umřít na komplikace z hubenosti.“
Jak s cukrovkou souvisí úspěchy kardiologie? Je rozdíl, jak se cukrovka léčí a projevuje u dětí a dospělých? Bude cukrovka jednou vyléčitelná? Co všechno nabízí nedávno vzniklá geriatrická interní klinika, jíž je přednostou? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.