Přírodní divadlo v pražské Šárce uvede v září Čerta a Káču
Přírodní park Šárka - Lysolaje leží na severozápadě Prahy a rozprostírá se na více než tisíci hektarech. Za park byl prohlášen v roce 1990. Už daleko dřív to ale bylo oblíbené výletní místo Pražanů.
Za první republiky končilo hlavní město na dnešním dejvickém Vítězném náměstí a pro tehdejší turisty znamenalo jít do Šárky výlet na celý den. Kdysi se na pohlednicích psalo, že je tu Šárecký ráj a že se v něm budete cítit jako v Českém Švýcarsku - tento národní park prý zdejší příroda připomíná.
Průvodkyně Jana Divišová to zná v Šárce dobře, a když jsme procházeli mezi skalami a podél Šáreckého potoka, zdravila se snad s každým kolemjdoucím. „Tenhle kluk chodí celé léto na procházky bos. Tahle paní tu běhá dvakrát denně,“ vypráví. A pak volala na mladou dvojici se psem: „Vyřiďte doma, že koláč byl vynikající!“ Paní Jana totiž v Šárce žije. Už 43 let.
A za čím, kromě nádherné přírody nebo koupáním na zdejší koupaliště, do Šárky chodí? „Na operu,“ překvapila Jana Divišová.
Letos podesáté oslaví operou v Šárce novodobou historii divadla v zeleni. V místech původního přírodního divadla vystoupí v produkci Originálního hudebního divadla Praha a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové sólisté, orchestr a sbor Národního divadla. Bude to 6. září ve 14 hodin a dávat budou operu Antonína Dvořáka Čert a Káča. Pod širým nebem.
Poprvé se v šáreckém přírodním divadle hrálo 16. května 1913 - Prodaná nevěsta. A 22. července 1922 pak naposledy, s přestávkou v meziválečném období. Vystupovali tu věhlasní operní pěvci, třeba Emil Pollert, který byl společně s Jaroslavem Kvapilem a zakladatelem divadla Antonínem Fenclem. Vystupovala tu i Ema Destinnová. Hrály se opery, činohry i operety.
A jak to se šáreckým divadlem vypadá dnes? Vloni přišlo na operu Prodaná nevěsta 17 tisíc lidí. A kam se všichni naskládají? Podle hesla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ si postupně zabírají místa v lese. Sedí se na zemi, každý si své místo musí najít sám, slyšet je dobře všude. Karimatky, které jsou k dispozici, stačí jen pro ty nejrychlejší, proto by si každý návštěvník měl raději vzít s sebou pod zadek něco svého. A pro jistotu pláštěnku.
Někteří, aby měli dobrá místa, dokonce v místech „hlediště“ i přespávají. Jiní si je dopředu označují, třeba barevnými houbičkami nebo klacíky s nápisem. Pokud se do přírodního divadla letos vypravíte, musíte počítat s cestou od tramvaje, která trvá asi 25 minut. Pro starší a špatně pohyblivé diváky bude zajištěn odvoz od tenisových kurtů Aritma. Vstup je zdarma.
A pokud se pražským přírodním parkem Šárka stihnete projít ještě v létě, navštivte i vyhlášené koupaliště U Veselíků. Je otevřené denně od 9 do 19 hodin, voda je příjemná a průzračná, protože bazény jsou napájené z přírodních pramenů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dopady zastavení americké humanitární pomoci budou citelné. Revizi lze udělat citlivěji, míní Pánek
-
Hamás nebude propouštět další rukojmí. Izrael podle něj nedodržuje podmínky dohody o příměří
-
‚Spolykal prášky a pustil si plyn.‘ Ministerstvo školství doporučuje nepoužívat kontroverzní učebnici češtiny
-
Jak se fotila bronzová jízda Ledecké: doskok na patky, chytání hodinek nebo silné poděkování na závěr