Přírodní divadlo v pražské Šárce uvede v září Čerta a Káču
Přírodní park Šárka - Lysolaje leží na severozápadě Prahy a rozprostírá se na více než tisíci hektarech. Za park byl prohlášen v roce 1990. Už daleko dřív to ale bylo oblíbené výletní místo Pražanů.
Za první republiky končilo hlavní město na dnešním dejvickém Vítězném náměstí a pro tehdejší turisty znamenalo jít do Šárky výlet na celý den. Kdysi se na pohlednicích psalo, že je tu Šárecký ráj a že se v něm budete cítit jako v Českém Švýcarsku - tento národní park prý zdejší příroda připomíná.
Průvodkyně Jana Divišová to zná v Šárce dobře, a když jsme procházeli mezi skalami a podél Šáreckého potoka, zdravila se snad s každým kolemjdoucím. „Tenhle kluk chodí celé léto na procházky bos. Tahle paní tu běhá dvakrát denně,“ vypráví. A pak volala na mladou dvojici se psem: „Vyřiďte doma, že koláč byl vynikající!“ Paní Jana totiž v Šárce žije. Už 43 let.
A za čím, kromě nádherné přírody nebo koupáním na zdejší koupaliště, do Šárky chodí? „Na operu,“ překvapila Jana Divišová.
Letos podesáté oslaví operou v Šárce novodobou historii divadla v zeleni. V místech původního přírodního divadla vystoupí v produkci Originálního hudebního divadla Praha a v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové sólisté, orchestr a sbor Národního divadla. Bude to 6. září ve 14 hodin a dávat budou operu Antonína Dvořáka Čert a Káča. Pod širým nebem.
Poprvé se v šáreckém přírodním divadle hrálo 16. května 1913 - Prodaná nevěsta. A 22. července 1922 pak naposledy, s přestávkou v meziválečném období. Vystupovali tu věhlasní operní pěvci, třeba Emil Pollert, který byl společně s Jaroslavem Kvapilem a zakladatelem divadla Antonínem Fenclem. Vystupovala tu i Ema Destinnová. Hrály se opery, činohry i operety.
A jak to se šáreckým divadlem vypadá dnes? Vloni přišlo na operu Prodaná nevěsta 17 tisíc lidí. A kam se všichni naskládají? Podle hesla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ si postupně zabírají místa v lese. Sedí se na zemi, každý si své místo musí najít sám, slyšet je dobře všude. Karimatky, které jsou k dispozici, stačí jen pro ty nejrychlejší, proto by si každý návštěvník měl raději vzít s sebou pod zadek něco svého. A pro jistotu pláštěnku.
Někteří, aby měli dobrá místa, dokonce v místech „hlediště“ i přespávají. Jiní si je dopředu označují, třeba barevnými houbičkami nebo klacíky s nápisem. Pokud se do přírodního divadla letos vypravíte, musíte počítat s cestou od tramvaje, která trvá asi 25 minut. Pro starší a špatně pohyblivé diváky bude zajištěn odvoz od tenisových kurtů Aritma. Vstup je zdarma.
A pokud se pražským přírodním parkem Šárka stihnete projít ještě v létě, navštivte i vyhlášené koupaliště U Veselíků. Je otevřené denně od 9 do 19 hodin, voda je příjemná a průzračná, protože bazény jsou napájené z přírodních pramenů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud rozhodl, že firma Imex je odpovědná za smrt skladníka z Vrbětic. Má platit přes dva miliony
-
‚Stávám se smrtí, ničitelem světů.‘ Oppenheimer atomovky litoval, v týmu měl sovětské špiony
-
Nadprůměrný intelekt není u útočníků nezvyklý, říká k neštěstí na slovenském gymnáziu analytik
-
‚Vůdce na mě bude pyšný.‘ Severní Korea využívá zápisky padlých vojáků k propagandě