Přisedněte si k dobrému vojáku Švejkovi. Odpočívá na lavičce v Kralupech nad Vltavou

2. leden 2018
Na kralupském náměstí se můžete posadit vedle vojáka Švejka

Ve středočeských Kralupech nad Vltavou mají stálého návštěvníka. Přímo na lavičce totiž zvěčnil sochař Albert Králíček dobrého vojáka Švejka. Můžete si k němu přisednout a třeba si odnést něco z pověstného švejkovského humoru.

Román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je českým bestsellerem a patří mezi nejvýznamnější literární díla. Po celém světě se v současné době nachází celkem 13 soch Josefa Švejka, v České republice byla donedávna přitom jen jedna jediná, a to v jihočeské Putimi.

Díky iniciativě Spolku přátel Josefa Švejka v Kralupech k ní 20. května 2017 přibyla další. Přímo na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou najdete vlastně bronzové sousoší. Švejk sedí na lavičce a na klíně má stájového pinče Foxe, který ve slavném románu Švejkovi způsobil perné chvilky. A podoba s hercem Rudolfem Hrušínským, který Švejka ztvárnil v nejznámějším filmovém zpracování, je zcela neomylná. Jako by se tu filmový Švejk usadil k pozorování ruchu kralupského náměstí.

A proč je socha právě v Kralupech? Jméno Kralup nad Vltavou se v románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války objeví celkem sedmkrát. Přítelem spisovatele Jaroslava Haška byl totiž místní drogista Jan Vaněk. Ostatně dům, ve kterém měl Jan Vaněk drogerii, v Kralupech dodnes stojí a drogerie v něm stále sídlí.

Podle jedné z pozdějších povídek poctil Švejk svou návštěvou v Kralupech restauraci U Kohouta v Žižkově ulici. Stalo se to 28. října 1911 a Švejk zde poseděl s Janem Vaňkem nad dršťkovou polévkou a pečenými brambory. Švejkova návštěva v Kralupech byla samozřejmě okořeněna spoustou zajímavých historek.

Datum umístění na náměstí

Od lavičky je na bývalou Vaňkovu drogerii krásný výhled. Ovšem ke Švejkovi si v Kralupech můžete přisednout i pro štěstí. Součástí sousoší je totiž i bronzové „psí hovínko s mouchou“, které tu zanechal onen stájový pinč, kterého má Švejk na klíně.