Přístup judaismu k novým médiím a sexuálním odlišnostem

22. listopad 2014

Facebook, ICQ nebo flashka dnes patří k hojně používaným médiím, méně už se ale ví, že na jejich vzniku se podíleli Židé. Navíc je dnes zcela běžné, že rabíni mají své přednášky na internetu, že lidé studují Talmud přes Skype, mají nábožensko-právní kodexy v mobilním telefonu a že se děti učí židovské modlitby za pomoci mobilních aplikací.

O roli nových médií v judaismu hovoří Jana Šustová s pedagožkou a hebraistikou Terezou Gafnou Váňovou.

Hostem druhé části pořadu je Eva Wichsová, která se věnuje židovskému vzdělávání na letních táborech. Mimo jiné se od ní dozvíme, že podobně, jako se přístup k novým médiím liší u ortodoxních, konzervativních, reformovaných a liberálních židů, liší se u nich i přístup k otázkám sexuality.

Kids Siddur - židovská modlitební kniha Sidur v interaktivní podobě pro děti
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.