Proč navštívit židovský stát
Náš spolupracovník Jan Jelínek v řadě svých fejetonů přibližoval našim posluchačům život v současném Izraeli. Jeho krátký seriál zakončíme teď odpovědí na jednoduchou otázku: Proč navštívit židovský stát.
Byl jsem v Izraeli už čtyřikrát, z toho třikrát jsem měl vypůjčené auto, a tudíž jsem mohl jezdit skutečně, kam jsem chtěl nebo kam chtěla moje žena Dáša. Nikde jsem nebyl vázán a nikomu jsem nemusel zdůvodňovat kam jedu a proč. Říkám to proto, že hodně často narážím na lidi, kteří by se do Izraele chtěli podívat, ale netroufají si, bojí se.
Na rovinu: Není se čeho bát. Pokud dodržíte několik málo rad, nemůže se vám nic stát. Ty rady jsou prosté.
Nejezděte nikam, kam to není dovolené. Těch oblastí není mnoho a jsou velmi přesně označené. Zvědavost je jedna věc a bezpečí druhá.
Dodržujte všechna pravidla, která tato zem - jako každá jiná - má stanovena. To znamená, že byste se měli naučit všechny dopravní značky a řídit se jimi, že byste měli znát alespoň základy angličtiny a pokud neumíte nebo nerozumíte, pokusit se o ruštinu, které v Izraeli rozumí kdekdo.
Pamatujte na to, že přijíždíte z civilizované země do státu, který není proti České republice o nic pozadu. Takže budete-li se chovat slušně, nic vám nehrozí.
A teď pro ty, kteří se bojí teroristů. Pravděpodobnost, že by vám v Izraeli hrozilo něco násilného, je podstatně menší, než že tu budete mít autonehodu. To jen u televizních zpráv, řídících se zásadou “dobrá zpráva žádná zpráva“ vypadá situace v Izraeli dramaticky.
Ale hlavně byste měli zvažovat klady cesty do Izraele.
Vidět Jeruzalém, Svaté město, to je zážitek na celý život. Ať jste katolík, evangelík, protestant nebo Žid, ale i muslim, vždy v tomhle nádherném městě najdete překvapení, které stojí za to vidět.
Ale to platí i o Tel Avivu, Jaffě, Akku, Nazaretu, Tiberias, prostě o všech městech a místech.
Můžete žasnout nad tím, jak lze přeměnit bažiny a poušť do kvetoucích zahrad, polí a parků.
A měli byste si koupit v Izraeli strom, který bude zasazen vedle jiných v Českém lese.
Izrael je země, kde se můžete vykoupat ve třech mořích a jednom jezeře.
Pokud jste nemocní třeba lupénkou, není lepší léčba než u Mrtvého moře, kde léčí vše - vzduch, voda i dokonalí lékaři a ostatní personál.
Když se chcete ponořit do dějin lidstva, v Izraeli s určitou nadsázkou platí, že prakticky každý kámen, o který zakopnete, je historickou památkou. A na návštěvu muzeí si nechte pěkně dlouhou dobu, hodinka dvě nestačí.
O tom, jaké jídlo Izrael nabízí, netřeba mluvit. Od stánků až po vybrané restaurace, všude samé dobroty a především čisto a přívětivý personál.
Ale především lidé a atmosféra je to, co mě do Izraele znovu a znovu přitahuje. Židé zde svým úsilím vytvořili stát, který opravdu stojí za návštěvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka