Procházka zámeckým parkem ve Veselíčku vás zavede z Francie do Anglie
Veselíčko je malebná obec na pomezí Moravské Brány, Hané a Oderských vrchů. Pochlubit se může zejména zámkem a okolním parkem. Ten má svůj půvab i v zimě, kdy se lidé při procházce mohou kochat pozoruhodnou zahradní architekturou i dalekými výhledy přes údolí řeky Bečvy.
Ve 14. století patřilo Veselíčko moravskému markraběti a už tehdy bylo středem rozsáhlého panství. Ve století 16. zde Erazim z Bobolusk nechal vystavět tvrz a pivovar, tedy první jasně zmíněné panské sídlo.
Od roku 1573 bylo Veselíčko majetkem šlechtického rodu Podstatských z Prusinovic, později Podstatských-Liechtensteinů. Ti zde vybudovali zámek, jemuž dal v roce 1769 pozdně barokní podobu fulnecký stavitel Thalherr. Panské sídlo zůstalo v jejich správě až do roku 1945, kdy bylo vyvlastněno státem. Dnes v něm sídlí sociální ústav.
Geomertrické členění i sochařská výzdoba
Pozoruhodností Veselíčka je i zámecký park. Má dvě části. Francouzská zahrada před zámkem dává této venkovské stavbě monumentální podobu a navíc nabízí pozoruhodné výhledy do kraje.
Geometricky členěné trávníky a záhony jsou patrné i v zimním období. Vše doplňuje drobná sochařská výzdoba a rozdělení do jednotlivých teras. To dává francouzské zahradě podobu ne nepodobnou zámečkům někde na Loiře.
Na zahradu pak navazuje anglický park, který nedávno prošel rekonstrukcí a dnes je vyhledávaným místem pro procházky místních obyvatel i turistů. Jak bývá anglickým parkům vlastní, připomíná volnou krajinu s roztroušenými stromy a keři, které plynule navazují na umělé jezírko, které zde vzniklo při rekonstrukci.
Zámecký park ve Veselíčku je nejen místem odpočinku, ale také východiskem k dalším cestám po kraji. Například odsud vychází nedávno vyznačená naučná stezka nazvaná Hraběnčina, která provede turisty krajinou, kterou modelovaly pracovité ruce poddaných i nadhled a finance mocné vrchnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Český chovatel vyváží tisíce zvířat do tajemného zařízení v Indii. Úřady nemají jasno, co se s nimi děje
-
Chtějí se zbavit demokracie, nenávidí Katedrálu. Co přesně vadí stoupencům hnutí Dark Enlightenment?
-
Zmrazené platy soudců. Podle rozsudku z Ostravy jednala vláda v rozporu s evropským právem
-
Americký úder na Írán by vedl k eskalaci. Vyloučit nelze ani zásah Británie či Francie, míní expert