Projeďte se historickým centrem Prahy nostalgickou tramvajovou linkou č. 91
V roce 1991 byla u příležitosti stého výročí Jubilejní zemské výstavy v Praze Holešovicích zavedena do provozu tramvajová linka číslo „91“. Vyjížděla od holešovického Výstaviště a zase se k němu zpátky vracela. Cestující usedali do historických vozů a kochali se krásami Prahy. A svézt se s ní mohou i dnes.
Po současné trase jezdí nostalgická linka, jak se jí také říká, od roku 1993, kdy bylo otevřeno Muzeum Městské hromadné dopravy v pražských Střešovicích. Odtud vyjíždějí historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem města o víkendech a svátcích, a to od dubna do listopadu.
Letos vede trasa Nostalgické linky těmito místy: Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Hellichova – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Lazarská – Vodičkova – Václavské náměstí – Jindřišská – Masarykovo nádraží – Náměstí republiky – Dlouhá třída – Nábřeží Kapitána Jaroše – Strossmayerovo náměstí – Veletržní – Výstaviště Holešovice.
Přistoupit můžete kdekoliv, ale nejvýhodnější je nastoupit hned na první zastávce, abyste toho viděli a slyšeli co nejvíc. Jízdenku si koupíte za 35 korun, zvýhodněnou za 20 korun, ovšem nikoliv v automatu, ale jako za starých časů – u pana průvodčího. Ten vám jízdní doklad v průběhu cesty proštípne kleštičkami. Jízda trvá zhruba 35 minut.
„Nejstarší vůz, kterým se na Nostalgické lince můžete svézt, má evidenční číslo 240 a je z roku 1908. Je na něm nezřetelnější rukopis architekta Jana Kotěry, který pražským tramvajím dal tvář. A ta nejnovější je T3 z roku 1962,“ říká vedoucí jednotky Historická vozidla pražského dopravního podniku Milan Pokorný.
Jízdní řád Nostalgické linky najdete na webových stránkách www.dpp.cz.
V průběhu celého roku si pro slavnostní příležitost můžete historickou tramvaj pro vyhlídkovou a okružní jízdu pronajmout i mimo stanovený jízdní řád.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sociální politika nejsou jen důchody. Superdávka čelí zásadním porodním bolestem, podotýká Juchelka
-
Vánoční strom v Kyjevě září i přes odstávky proudu. Lidé si k němu chodí přát mír
-
Ať Babiš prodá Agrofert, supervelcí nemají pobírat dotace, tvrdí šéf Asociace soukromého zemědělství
-
První mobil pod stromečkem: Kdy ho dětem pořídit a jak je chránit?


















