Projížďka uvnitř muzea. Železniční expozici v České Třebové doplňuje historický vlak

9. květen 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Figurína železničního zaměstnance ukazuje, že původně byly uniformy nádražáků v barvě zelené

Prohlédnout si zelenou uniformu nádražáka, navštívit starý peron, čekárnu nebo výdejnu lístků a projet se skutečným vagónem z 20. let minulého století. Návštěvníci mohou vše zažít v Městském muzeu v České Třebové, kde mají stálou expozici historie železnice, včetně miniaturního kolejiště a spousty modelů lokomotiv.

Psal se rok 1845, když Českou Třebovou poprvé projel vlak po dostavbě olomoucko-pražské dráhy. Sjeli se tam lidé z širokého okolí. A když uviděli hlasitou supící masu zahalenou dýmem, většina z nich prý s křikem o ďábelském stroji, který nevěstí nic dobrého, prchala pryč.

Díky železnici se Česká Třebová stala důležitým dopravním uzlem a začal její rozvoj. Skutečnost, že před vznikem železnice byla Česká Třebová víceméně jen větší vesnicí, dokládá model města z druhé poloviny 19. století v českotřebovském Městském muzeu. Je součástí expozice historie železnice, ve které mohou návštěvníci na vlastní kůži zažít, jak to v minulosti na dráze vypadalo a fungovalo.

Zelené uniformy a prvorepublikový vlak

Jsou tu k vidění modely všech lokomotiv, které kdy projeli Českou Třebovou. Zájemci si navíc mohou vyzkoušet, zda znají všechny jejich názvy a přezdívky jako třeba Rudý ďábel, Mazutka či Albatros. A kdo chce nasát atmosféru nádraží z doby před 100 lety, může si projít všechny části nádraží včetně perónu, čekárny či výdejny lístků, kde čekají také figuríny v uniformách pracovníků železnice. Původně měli zaměstnanci dráhy uniformu v barvě zelené. Ale protože si je lidé často pletli s vojáky, změnila se její barva na současnou tmavě modrou.

Model České Třebové z roku 1845, kdy tudy projel první vlak, ukazuje, že tehdy to byla spíše jen takové větší vesnice

Ovšem zdaleka nejoblíbenější je v železniční expozici detailní model českotřebovského nádraží s kolejištěm a pohyblivými modely vláčků. Jezdí podle stálého jízdního řádu, ale návštěvníci mohou modelovou železnici sami řídit, což ocení především děti. Těm se také velmi líbí skutečný vagón z 20. let minulého století, do kterého je možné nastoupit. Dokonalý pocit jízdy historickým vlakem doplňuje ubíhající krajina promítaná za oknem vlaku se skutečnými zvuky, které slyšel každý cestující jedoucí počátkem století vlakem nejen kolem České Třebové.

autor: RUS
Spustit audio