Propagátor vlastenectví, turismu i emancipace. Vojtěch Náprstek vlasteneckému cítění podřídil i své vlastní jméno
Vojtěch Náprstek byl český vlastenec, národopisec, mecenáš a bojovník za pokrok. Narodil se v dubnu 1826 v Praze do zámožné rodiny.
V roce 1848 se aktivně zapojil do revoluce proti Metternichovu absolutismu ve Vídni. Emigroval do Spojených států amerických, kde začínal jako truhlář a nádeník, později se vypracoval na knihkupce a kariéru završil jako diplomat a politik.
Po deseti letech se vrátil do Prahy a začal se věnovat svému celoživotnímu cíli – podpoře vzdělání, kultury a národopisectví. Od svých přátel cestovatelů získával exponáty pro svou sbírku, ze které se roku 1862 stalo Náprstkovo muzeum – první muzeum mimoevropských národů a kultur v Čechách.
Byl také významným propagátorem ženského vzdělání a emancipace. A byl i průkopníkem v oblasti turismu, roku 1888 se totiž stal prvním předsedou Klubu českých turistů.
Vlasteneckému cítění podřídil Vojtěch Náprstek i své vlastní jméno, původně se totiž jmenoval Adalbert Fingerhut. Své německé jméno si překladem do češtiny změnil až po návratu z Ameriky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.