Průlet metropolí za pouhých šest minut. To nabízí zdigitalizovaný Langweilův model Prahy
Celkově 13.400 střech, 9.100 komínů, 5.400 stromů a keřů. Speciální robot udělal přes 244 tisíc snímků domů, uliček, mostů a věží. Na jejich základě byla vytvořena počítačová 3D rekonstrukce slavného Langweilova modelu Prahy. Digitalizace modelu zabrala pětkrát více času než kdysi jeho lepení mistru Langweilovi.
„Antonín Langweil byl státní úředník, pracoval v Univerzitní knihovně a měl pravděpodobně dost volného času. Chodil po Praze, zachycoval ji do skicáku a vytvářel kresbičky, které slepoval do modelu. Byla to šílená práce,“ říká Kateřina Bečková z Muzea hlavního města Prahy.
Aby ne. Model tvoří více než 2.200 budov a obsahuje 20 metrůčtverečníchhusté papírové skládačky města. A to v dokonalém realistickém provedení se všemi stavebními i zdobnými detaily fasád. Přibližně polovina zobrazených budov byla později v reálné Praze zbořena nebo radikálně přestavěna.
Obrovskou práci dala i digitalizace modelu. Je totiž velice citlivý na teplo i světlo, a tak se ho operátoři nesměli dotknout. Vytvořili proto speciální řetězec zpracování, který používal čistě fotometrické metody.
Domy v modelu mají průměrně šest centimetrů, uličky často jen několik milimetrů. Nejkomplikovanější pro zpracování byl prý levý břeh Vltavy s tamními dvorky a zákoutími. Komplikace působily i milimetrové komíny a dřeviny, které zakrývají mnoho míst. Tvůrcům se nepodařilo zcela proniknout do zákoutí uliček okolo Hradu.
Šestiminutový virtuální průlet Langweilovým modelem Prahy můžete shlédnout v Muzeu hlavního města Prahy na Florenci ve 3D stereo kině. Speciální brýle vám zapůjčí na místě. Animace je doplněna stylovou hudbou a příslušnými zvuky (zvony, klapot koní, hovory mnichů apod.). Projekce probíhá každou půlhodinu od 9:30 do 17:30 v kinosále v suterénu muzea a je součástí prohlídky muzea. Je ale možné navštívit pouze 3D kino.
Langweilův model Prahy z let 1826 až 1834 je nejatraktivnějším exponátem Muzea hlavního města Prahy a světovým unikátem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
Výbuchy komunikačních zařízení zabily osm lidí v Libanonu, 2750 je zraněno. Hizballáh viní Izrael
-
Macron neměl moc na výběr. Levicový premiér by pro něj byl ekonomickým postrachem, míní novinář
-
Volbami může zamíchat nízká účast, upozorňuje politolog Novotný a očekává ‚výprask‘ vládních stran