První poslankyní Českého zemského sněmu se stala v roce 1912 Božena Viková-Kunětická
Božena Viková-Kunětická byla první ženou, která se stala poslankyní Českého zemského sněmu. Narodila se roku 1862 v Pardubicích a svou veřejnou kariéru zahájila jako novinářka a publicistka. Její skutečný vliv se projevil později především v oblasti ženské emancipace.
Kromě několika výjimek ženy v Rakousku-uhersku ještě na počátku 20. století volit nemohly. Jejich kandidaturu však zákony nijak neomezovaly, jednoduše proto, že s ní vůbec nepočítaly.
A tak se stalo, že roku 1912 vyhrála volby v obvodu Mladá Boleslav-Nymburk Božena Viková-Kunětická. Místodržitel hrabě Thun jí však odmítl vydat povolení ke vstupu do sněmu, čímž jí výkon prvního mandátu znemožnil.
Jako politička se Božena Viková-Kunětická angažovala v otázkách rovnosti, vzdělání pro ženy a sociální spravedlnosti. Stála za řadou zákonů, které podporovaly postavení žen, včetně zajištění volebního práva v roce 1918.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.