První pravidelné rádiové vysílání se na evropském kontinentu začalo ozývat z Československa
S takzvanou radiofonií se začalo experimentovat v druhém desetiletí 20. století. V roce 1922 pak ve Velké Británii vznikla společnost BBC, která začala nabízet každodenní vysílání pořadů.
Na evropském kontinentu se první pravidelné rádiové vysílání začalo ozývat z Československa. 18. května roku 1923 pronesla z provizorního stanu ve Kbelích dvaadvacetiletá úřednice Emilie Tučková do éteru slova: „Haló haló, zde vysílací stanice Radiojournalu ve Kbelích u Prahy. Vysíláme na vlně 1150 metrů a zahajujeme tímto programem.“
Samotný program byl zpočátku skromný, denně se vysílalo pouze jednu hodinu a to od 20:15, kdy byly nejlepší podmínky pro poslech. Zpočátku převažovala hudba a sportovní i burzovní zprávy, ale také informace o počasí. Dosah pražské stanice byl velký, a proto od roku 1924 vysílala pro zahraniční posluchače i v angličtině.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.