První zmínky o voroplavbě na Vltavě jsou datovány do 11. století. Život na voru měl své kouzlo, bývala na něm i kuchyně s ohništěm

29. březen 2024

Česká politička, která pro své přesvědčení obětovala to nejcennější – vlastní život.

První zmínky o voroplavbě na Vltavě jsou datovány do 11. století. Předpokládá se ale, že se dřevo plavilo po všech u nás tehdy splavných řekách. Voraři od jara do zimy vázali vory z klád a ty pak spojovali do takzvaných pramenů. Plavba končila obvykle v Praze na Výtoni, kde se dřevo „vytínalo“ – platilo se zde za něj clo.

Život na voru měl své kouzlo. Například na něm bývala i kuchyně s ohništěm. Voraři přepravovali také zboží – sůl, tuhu, stavební materiál. Na vory brali i cestující a hokynáře, kteří takto dopravovali do Prahy pečivo, máslo, vejce, drůbež, zeleninu, či masné výrobky.

Zpátky domů se pak voraři vraceli pěšky nebo na kolech, která si přivezli s sebou. Vltavská voroplavba zanikla vinou výstavby přehrad. Poslední vor jel po Vltavě 12. září 1961. V roce 2022 bylo vorařství připsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.