Psi a kočky plavky nenosí

30. březen 2019

To je sice pravda, ale laparoskopické operace, které nezanechávají velké jizvy, jsou i pro ně výhodné. A praxe dvou desítek let to jen potvrzuje.

Laparoskopické operace

Typ operace, kdy není potřeba otevírat dutinu břišní chirurgickým řezem. Postačí přes speciální jehlu nafouknout dutinu, obraz orgánů přenáší miniaturní videokamera. Pro její vstup stačí půlcentimetrový otvor a další malý otvor pak slouží k zavedení operačního nástroje.

Výhody

Při menší operační jizvě se rána rychleji hojí a nezanedbatelná není ani menší bolestivost po zákroku. Uvádí se, že například u laparoskopicky kastrované fenky je bolestivost až o 65 procent nižší. Krátí se i operační čas a tím pádem i doba anestézie. Takřka se nevyskytují pooperační komplikace a není nutné podávat antibiotika.

Vyšetřovací stůl

Indikace

Laparoskopie se využívá zejména pro kastraci, pro odběry vzorků a vyšetření dutiny břišní. Dobře slouží také při řešení močových kamenů a umožňuje i preventivní přišití žaludku u plemen náchylných k jeho přetočení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.