Ptačí domky v Úštěku vypadají jako vlaštovčí hnízda přilepená na hranu pískovcové skály
Vlaštovčí hnízda nalepená na samé hraně pískovcové skály. Tak nějak vypadají malé domky v Kamenné ulici v Úštěku na Litoměřicku na severu Čech. Právě zmíněná skála – do délky protáhlý ostroh – limitovala někdejší stavebníky, chudší lidi, kteří už se „nevešli“ do centra města Úštěka a snažili se obytnou plochu svých domečků rozšířit neobvyklým způsobem.
Představte si stavení, na jehož okap z chodníku na ulici vyšší mužský klidně dosáhne, zatímco na opačné straně domku by mu nestačil ani značně dlouhý žebřík, protože dům je zadní stěnou uchycený na trámech zasazených do skály a vyčnívá pořádný kus do prostoru a hezkých pár metrů nad úroveň terénu.
Ve většině odkazů najdete informaci, že tyhle zvláštní domečky si budovali italští dělníci, kteří v polovině 19. století stavěli v Úštěku železniční trať. Úštěcký znalec historie Bohuslav Košťál ale na základě překladů starých německých kronik vyvozuje, že zde tato obydlí musela být ještě mnohem dříve. Nutno dodat, že skála, která stavebníky na jedné straně omezovala, poskytla na druhé straně prostor pro značně rozsáhlá a hluboká sklepení. Jedním domkem dokonce protékala voda z náhonu.
Ptačí domky se podařilo krásně zrekonstruovat
I Ptačích domcích se postupem doby podepsal zub času, a tak se spojili místní obyvatelé, představitelé města a ministerští úředníci a zasloužili se o úspěšnou rekonstrukci těchto zajímavých úštěckých staveb. Ptačí domky se sice nacházejí za hranicí vlastní památkově chráněné zóny, ale dokreslují historii a charakter místa, a tak se ministerstvu kultury podařilo najít finance a pomoci majitelům s jejich rekonstrukcí. K sanaci skály posloužily peníze z operačního programu životního prostředí.
Ale do Úštěku se můžete vydat i za dalšími pozoruhodnostmi. Stojí tu Pikartská věž s Muzeem čertů a čertovským sklepením, galerie U brány, kromě jiného třeba s půvabnými obrázky Ivy Hüttnerové, dále tu mají Vodní svět či Šatlavu s pěti nad- a podzemními podlažími, která nabízí i bohatý program – ražbu úštěckého groše, ukázky řemesel, střelbu z kuše či zkoušku práva útrpného.
A v Úštěku se koná i řada akcí. Ta nejbližší už tuto sobotu 14. února, a sice tradiční masopust. Anebo 4. dubna Velikonoční jarmark, obojí také s bohatým programem. V letní sezóně je hlavní atrakcí jezero Chmelař i s vyhlášenou pirátskou bitvou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Ať peníze radši končí v inovacích, než v pokutách, kritizuje normy na prodej elektromobilů Vlček
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
Vlivný pardubický advokát před soudem. Objednal si vraždu přítele dcery, tvrdí obžaloba. Tělo se nenašlo