Rabín Sidon získal Státní cenu za literaturu. Nový hebrejský slabikář. Masada u Mrtvého moře
Rabín a spisovatel Sidon je laureátem Státní ceny za literaturu. Nový hebrejský slabikář. Vědecké objevy u pevnosti Masada u Mrtvého moře.
Státní cenu za literaturu letos obdržel dramatik, spisovatel a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Podle poroty zazářil zejména knihami Sen o mém otci a Sen o mně či scenáristickou spoluprací s režisérem Jurajem Jakubiskem. Čtrnáct let také pracoval na překladu Tóry do češtiny. V posledních letech nabídl čtenářům mohutnou sci-fi tetralogii, kterou vydal pod pseudonymem Chaim Cigan. Karol Sidon v celém svém díle medituje nad podstatou lidské existence a identity, snaží se pochopit člověka v jeho zranitelnosti, samotě a v jeho metafyzických pochybách. Pro Šalom alejchem s ním mluvila Daniela Brůhová.
Dětští, ale i dospělí studenti hebrejštiny mají k dispozici novou knihu, která je krok za krokem seznámí s hebrejskou abecedou. Je to obrázkový hebrejský slabikář s názvem Alef bet teď!, který sestavily ilustrátorka Lucie Lučanská a hebraistka Alžběta Glancová. S autorkou textu mluvila Jana Šustová.
Masada v Izraeli přitahuje pozornost především pro svou pozoruhodnou historii. Nakolik je zvěst o hrdinské Masadě ale pravdivá? Co je mýtus a co naznačují vědecké objevy? Dozvíme se od Gity Zbavitelové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.