Račte nasednout. V Solvayových lomech vás důlní vláček sveze krásnou přírodou
Hornický skanzen Solvayovy lomy se nachází v Českém krasu nedaleko středočeského Berouna. Svůj název získaly podle Solvayova procesu, kterým se ze solanky a z vápence vyráběl uhličitan sodný. Pro jeho výrobu bylo třeba hledat nová ložiska kvalitního vápence. A našla se mezi obcemi Svatý Jan, Bubovice a Loděnice. V srdci překrásné přírody.
Těžit se začalo v roce 1918. Vápenec se přímo z lomu svážel lanovkou k železniční stanici Loděnice. S těžbou se přestalo v roce 1963 a celý areál postupně zchátral. Díky Společnosti Barbora z něj ale vzniklo muzeum v přírodě. Areálem vede naučná stezka, kterou si můžete projít pěšky, nebo projet důlním vláčkem po úzkorozchodné železnici. Nasednete do malých vagonků a vezete se jako kdysi vápenec.
Celý skanzen tvoří několik objektů - bývalé provozní a technologické budovy a samotná štola. Během otevírací doby se můžete volně procházet po vyznačených stezkách a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.
Nedílnou součástí skanzenu je i trvalá expozice umístěná v budově bývalých kanceláří a skladů. Představuje sbírku vztahující se k těžbě jak lomové, tak i důlní. Kromě drobných exponátů uvidíte i ukázky vozíků a příslušenství původní lanové dráhy, historicky cenné dieselové motory místní elektrárny a část vozů lomové úzkokolejné železnice. Můžete si prohlédnout například historický vozík vyrobený kolem roku 1880, který patří k nejstarším, které v oblasti Českého krasu kdy jezdily.
Pravděpodobně největší zajímavostí je rekonstruovaná polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, představující názornou ukázku dopravy suroviny ve výklopných vozících tažených dieselovou lokomotivou.
Návštěvníky vozí po areálu nejčastěji lokomotiva z počátku 60. let. Ostatně depo lokomotiv čeká přímo ve štole. A ta podívaná stojí zato. Nejstarší lokomotiva pochází z roku 1939, a pokud byste jí chtěli nastartovat, připravte si svaly a klasickou „kliku“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výhrůžky nejsou pro novináře neobvyklé. Není ale pravda, že by slova nic neznamenala, říká odbornice
-
Radikál Huliak jako vítěz slovenské koaliční krize? Chce podíl na moci, Fico bez něj nemá většinu
-
Nejstarší obyvatelka Česka slaví 108. narozeniny. Každý den cvičí a do domova důchodců nechvátá
-
Scholz a Merz se dva týdny před volbami střetli v debatě. Přeli se v ní o migraci i hospodářství