Relikviář svatého Maura je po korunovačních klenotech druhou nejvýznamnější zlatnickou památkou
Relikviář svatého Maura na zámku v Bečově nad Teplou je výjimečnou zlatnickou památkou v Česku. Dá se říci, že je jedním z našich největších pokladů, o kterém dlouhou dobu neměla veřejnost ponětí. Po korunovačních klenotech jde o druhou nejvýznamnější památku tohoto druhu.
Relikviář byl vytvořen v Belgii ve 13. století, aby do něj mohly být uloženy kosterní ostatky svatých Jana Křtitele, Maura, Timoteje a Apolináře. Zvenku ho zdobí reliéfy, sošky, drahé kameny, polodrahokamy a další prvky.
V 19. století ho značně poškozený koupil majitel bečovského panství Alfréd de Beaufort a nechal ho opravit. Jeho potomci museli po skončení druhé světové války z Československa odejít kvůli kolaboraci s nacisty a při rychlém odsunu relikviář ukryli.
Teprve roku 1984 vyjednávala rodina přes prostředníky s českými úřady o odkoupení neupřesněné historické památky ze západních Čech. Do hledání se pustili i kriminalisté, kteří 5. listopadu 1985 vykopali vzácný předmět ukrytý pod podlahou bečovské hradní kaple.
Zjistili se, že se jedná o relikviář nevyčíslitelné hodnoty. Zůstal v Československu a dnes je rekonstruován a vystaven na bečovském zámku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.